Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Kam za kvalitními kostmi?

Kam za kvalitními kostmi?
Autor: Lorettine

24. červen 2015 15:02

Kafilérka je vždy jednou z možností, samozřejmě. Ale pokud jste kulturněji založení a rádi posloucháte pohádkové příběhy, pak je tou správnou startovní čarou Kutná Hora a legendární Santini! Už jste tam byli? Nevadí, to byl jen začátek!

Hodinka rychlíkem z Prahy a máte zážitek, na který se jen tak nezapomíná: Hromady a hromady nahnědlých kostí poskládaných do ornamentů a architektonických počinů od výmyslu světa, posvěcené unikátním rukopisem kontroverzního Jana Blažeje Santiniho. Kubistické baroko a lustry z obratlů a femurů – lze si přát víc?

Lze! Ale nutno podotknout, že pokud si to nejlepší chcete nechat na konec a v Kutné Hoře jste dosud nebyli, tak si nechte na konec právě ji.

Pokud se vám nechce za hranice, nevadí, Česko je totiž na kostičky vyloženě hrrr! Mimo jiné je co objevovat i v Brně – tamější svatojakubská kostnice je dokonce ještě větší, než ta kutnohorská (v Evropě je jen jedna větší kostnice, než právě tato...). Ale holt Santini a femury na správném místě dělají své.

Turisticky méně vyhledávaná, ale o to zajímavější je třeba kapucínská krypta v Brně. Od Sv. Jakuba to můžete vzít přes koketní Zelný trh, slupnout pár jahod, a hned vedle se vám otevírá unikátní vstup do světa zachovalých barokních koster, oděných do mnohačetných krajek, které už sice nejsou moc nadýchané a mají po těch staletích vybledlé barvy, ale přesto mají něco do sebe. Zn.: růžová vydržela nejlíp.

No, a pokud máte přeci jen zaječí úmysly, tak leťte do slavné Paříže. Zapomeňte na Eiffelovku, nechte přítele, ať si v klidu zaváže tkaničky a vyrazte právě do té jedné jediné kostnice v Evropě, která je větší, než ta brněnská.

V případě Paříže bychom ale měli být důslední a mluvit spíše o katakombách. Tamější stěny ověnčené lebkami byly konstruované v průběhu takřka tisíciletí, a ukrývají pozůstatky asi šesti miliónů lidí.

Už se nikdy nebudete cítit sami!

4 Fotografie
Kam za kvalitními kostmi? 1
Sedlec - Kutná hora
Kostnice Sedlec
Kostnice Sedlec
Další články