Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Hipster je mrtvý. Ať žije yuccie!

Hipster je mrtvý. Ať žije yuccie!
Foto: connectivityroom.com
Autor: Veronika Čapková

13. červen 2015 12:31

Gothici, hippíci, hiphopeři, emo, metaláci, hipsteři… Uf, že to dalo ale námahu si všechno zapamatovat a rozeznat. Mám pro vás nemilou zprávu. Na světě je nový styl: Yuccies. Jeho zastánci jsou mladí, kreativní bohémové – typičtí zastánci generace Y.

Už odnepaměti se snažili lidé někam zapadat. V minulých století se odlišnost měřila především cenou oblečení, v kterém se prezentovali. Bylo to jednoduché: Drahé látky, perfektní střih – příslušník vyšší vrstvy; levné látky, sem tam nějaká záděrka – příslušník nižší vrstvy. Chtěli jste oklamat své okolí? Stačilo si někde pořídit luxusní oblečení a rázem jste byl uznávaný člen společnosti. Co si budeme povídat, rozdílnost ve výši konta můžeme celkem snadno poznat na ulicích i dnes. To nevymizí asi nikdy. Ale k tomu se přidala ještě jedna možnost, jak od sebe rozeznávat jedince. Mnohem kreativnější, než jen prostá rozdílnost ve vydělaných penězích. K tomu, abyste se oblékli draze, nepotřebujete moc inteligence. Nechci hanit boháče, ale dokáže to každý. Lidé se stali svobodnými a začali se i svobodněji oblékat podle toho, jaký životní styl zastávají.

Už pár let na ulicích vídáme kdejaká individua, která bychom opravdu nechtěli potkat v tmavé, noční uličce. I přes den jsou celkem děsivá. Jsou to zastánci tvrdší muziky a velmi velcí obdivovatelé Marilyna Mansona. Podle toho se i oblékají. Potom jsou tu "mírnější druhy lidí" žijící svůj vlastní styl. Většinou je poznáme podle rovných kšiltů a kalhot, které někde ztratily gumu. Srocují se celý den ve větších skupinách uznávající stejnou mluvu a ke štěstí jim stačí pořádně nadupaný mobil rapujících interpretů.

V současné době asi nejvíc moderní je být hipster. Modernost ve spojení s tímto pojmem zní docela zábavně, protože právě hipster se od všeho, co je právě v kurzu, ostře ohraňuje. Dalo by se říct, že rozeznat ho lze celkem snadno podle vzhledu. Ale ne všechno zlato, co se třpytí, je hipster. Nestačí si obléknout flanelovou košili, nechat narůst plnovous a jít si do nejdražší restaurace v Praze objednat k baru drink. Chcete být hipster? Musíte tak žít. Pokud posloucháte nekomerční hudbu, milujete knihy Jacka Kerouaca a filozofické spisy, nezávislé filmy, divadlo a rádi intelektuálně rozjímáte s bandou přátel nad svým momentálním rozpoložením, jste na správné cestě.

Upřímně moc nechápu, jaký je ten obrovský rozdíl mez hipsterem a yuccies, ale americký web mashable.com před pár dny zcela oficiálně ohlásil: The hipster is dead. Tak na tom asi něco bude. Yuccie (zkrácenina slov Young Urban Creative) má být nová podoba začínající generace. Kdyby opravdu taková byla, nebylo by to vůbec špatné. Typický představitel by měl být mladý, velmi kreativní muž (nejlépe spisovatel) s tisícem následovníků na Instagramu nenávidějící Twitter, který se rád prohání na svém starém kole v ošoupaných džínách a s dlouhým vousem. Od francouzských bohémů 19. století se odlišuje zásadním znakem: Rád tvoří, ale ne zadarmo. Uvědomuje si totiž svou cenu a ta je jak jinak než velká.

Tak co, zjistili jste, že yuccie je to pravé, co vám v dosavadním životě chybělo a nyní nebudete už následovat nic jiného? Jestli si nejste zas až tak úplně jistí, raději bych počkala. Je dost pravděpodobné, že v dalších dnech se na světlo světa prohrabe nový životní styl a další a další. V poslední době je jich jak hub po dešti. Už teď je těžké si je všechny zapamatovat a jasně definovat.

1 Fotografie
Hipster je mrtvý. Ať žije yuccie! 1
Další články