Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Benátské masky - zelená pro dekadenci a prostopášnost

Benátské masky - zelená pro dekadenci a prostopášnost
Autor: Zdeněk Kolbuch

12. červen 2015 20:17

Skrýt svoji identitu a postavení, zahodit zábrany a věnovat se flirtu a prostopášnostem. Podle oficiální verze nosili Benátčané masky, aby se mohli inkognito vyjádřit k důležitým otázkám města. Skutečnost ovšem byla jiná. Středověkým obyvatelům Benátek se zkrátka nelíbilo, že jim církev zakazovala bavit se a východisko našli právě v maskách. Pod nimi mohli nezřízeně pít, cizoložit a užívat si, co hrdlo ráčí a kromě ranní kocoviny se nemuseli ničeho bát.

Benátské masky neměly ani tak skrýt identitu, jako spíše sociální postavení nositele. To umožňovalo lidem jakéhokoliv stavu odhodit zábrany a bez omezení se věnovat záletům a podobným dekadentním radovánkám. Šlechtic mohl flirtovat s tou nejníže postavenou služkou a ani to nepoznal – především ho to nezajímalo, jinak by masky neměly smysl.

Benátky byly rušným městem, v němž se denně vystřídalo desítky, ne-li stovky cestujících a obchodníků. Masky se brzy dostali do každodenního života Benátčanů, a to nejen v noci a o slavnostech. Pod jejich ochranou se za bílého dne nabízely prostitutky a hazard kvetl jako nikdy předtím. Zkrátka nepřišli ani lidé různě deformovaní a oškliví. Koho by se jindy lekla i ta nejlacinější prostitutka, ten si mohl pod maskou užít třeba s císařovnou. 

Masky měli ve velké oblibě i homosexuálové, kteří dostali šanci setkávat se s ostatními homosexuály a oddávat se církví zakázaným praktikám. Dokonce i mniši a jeptišky, když na ně začal dopadat život v celibátu, rádi na den či dva zapomněli své sliby a stali se někým jiným.

Masky v historii a dnes

Pokud chcete spatřit krásu těchto masek v dnešní době, stojí za to navštívit karneval v italských Benátkách. Ten byl po zániku Benátské republiky obnoven v roce 1979 a koná se vždy začátkem února.

Masky jsou nedílnou součástí karnevalu již od 13. století, i když v tu dobu se jednalo zejména o tradiční masky bílé. Teprve kolem 16. století s příchodem Commedia dell'arte (komedie profesionálních herců) si lidé oblíbili masky Harlekýna a Pierota. Druhů krásných a bohatě zdobených masek existuje spoustu a většina z nich nese nějaký význam.

S maskami jdou ruku v ruce také renesanční róby a klobouky, které bývají mnohdy krásnější a propracovanější než masky samotné. Benátské masky jsou vyráběny z kůže nebo sklářskou technikou a bývají zdobeny jak zlatem a drahými kameny, tak i pravým peřím vzácných ptáků.

Hloupá služka a morový zoban

Mezi klasické masky patří Bautta, která zakrývá celý obličej a nemá otvor pro ústa. Může být jak čistě bílá, tak i různě pomalovaná a zdobená. Nejčastěji ji uvidíte ve spojení s černou kápí, nebo s hedvábným závojem a třírohým kloboukem.

Další klasickou maskou je Moretta. Tato oválná maska, která zakrývá celý obličej až na špičku brady, se brzy dostala z divadelních prken k benátským ženám, které si ji zamilovaly pro její smyslnost a eleganci. Název pochází z výrazu Servetta Muta (hloupá služka) a i ta nejbohatší šlechtična se s ní mohla proměnit v pouliční běhnu a naopak.

Volto, to je název masky, kterou si lidé nejčastěji spojují s benátským festivalem, a mají proč. Už z dálky každého zaujme její přísný výraz bez špetky lidskosti. Není divu, že ji dříve používali i benátští vrazi a násilníci. Nejčastěji se nechávají bílé, ale není to pravidlo. Na karnevalu jich spatříte tucty nejrůzněji pomalovaných a ozdobených. Jedná se o nejčastěji nošenou masku. Její vlastníci si ji pochvalují především pro pohodlné dýchání a možnost najíst se a napít, aniž by se musela sundat. Zajišťuje tak vždy naprostou anonymitu.   

Velmi unikátní a smutnou historii nese maska Dottore Peste (morový doktor). Tu poznáte od ostatních na první pohled podle dlouhého zobanu. Tato maska původně vznikla jako nemocniční úbor, ve kterém lékaři navštěvovali nakažené morem. Tito odvážlivci byli zahaleni od hlavy k patě v navoskovaných šatech a nosili právě masku s dlouhým zobanem. V tom byly ukryté sušené bylinky a koření, které měly fungovat jako primitivní filtrace vzduchu. 

Ozdoby, ale i historické skvosty

Benátské masky nejsou jen propracovaná umělecká díla, ale i starožitné skvosty mnohdy nedozírné ceny. Ty nejstarší se předávají z generace na generaci už od 17. století a jejich hodnota se pohybuje řádově ve stovkách tisících korun. Není nic zvláštního, když na karnevalu masku provází strážce, který brání jejímu poničení bujarým davem.

Je škoda, že v dnešní době neexistuje město tak odvážné a nespoutané, jako byly staré Benátky. Stačilo by si nasadit masku a mohly byste se stát kýmkoliv a přitom nikým. Ne nadarmo existuje staré rčení: „Pod maskou se král stane žebrákem a žebrák králem.“ Alespoň tradiční karneval zůstal víceméně stejný jako před mnoha sty lety. 

1 Fotografie
Benátské masky - zelená pro dekadenci a prostopášnost  1
Další články