Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

TALOS: Nová armádní technologie, kterou by záviděli i superhrdinové

TALOS: Nová armádní technologie, kterou by záviděli i superhrdinové
Foto: marvelousRoland
Autor: Zdeněk Kolbuch

21. květen 2015 18:25

Nikdy se neunaví a nic ho nezastaví. Na zádech nese nesmírnou zátěž, ale i tak se pohybuje rychle a ladně. Už jen pohled na něj nutí nepřátele k ústupu. Moc dobře vědí, že nemají žádnou šanci… Nemluvíme tu o žádném superhrdinovi, ale o exoskeletu nazvaném TALOS, jehož vývoj má být dokončen již v roce 2018.

Nejdříve si řekněme, co je to vlastně exoskelet. Mnozí si pod tímto pojmem představí něco jako robota nebo kyborga, ale tak to není. Exoskelet je vlastně jen přídavná vnější kostra, která mnohonásobně zvyšuje schopnosti svého nositele. Pokud stále nemáte představu, tak si pusťte film Elysium, kde Matt Damon používá něco velmi podobného. Exoskelet může pomáhat dělníkům přenášet těžká břemena, sedlákům orat pole a dokonce vrací hendikepovaným lidem schopnost postavit se na vlastní nohy.

Nikoho ale nepřekvapí, že o tuto technologii má největší zájem právě armáda. Vždyť kdo by nechtěl mít ve svých řadách nezničitelného vojáka s nadlidskou silou, který zvládne téměř vše co komiksoví superhrdinové. Tedy až na létání – škoda…

Superhrdinové na bojišti

Bojové exoskelety vyvíjí hned několik zemí světa. Japonci poměrně pokročili, ale zatím nejlépe vypadá americký oblek nazvaný TALOS. Ne, nemyslíme tím železného obra, kterého Zeus určil za ochránce Kréty, ale Tactical Assault Light Operator Suit (Lehký útočný taktický ovladatelný oblek). Snad ani nemusím zmiňovat, že TALOS dodá svému nositeli sílu a výdrž desítek mužů - to už se bere jako samozřejmost. Bezkonkurenčnost tohoto obleku tkví v něčem jiném, a sice v jeho dokonalé neprůstřelnosti.

Zapomeňte na běžné neprůstřelné vesty, které jsou těžké, brání v pohybu a nezaručují stoprocentní ochranu. Díky inženýrům z MIT budou vojáci budoucnosti chráněni speciální slitinou z magnetoreologické kapaliny. Ta zůstává v tekutém stavu až do chvíle, kdy se k ní přiblíží kulka nebo nárazová vlna. Hned poté se během milisekundy promění v neprorazitelnou zbroj. I Iron Man teď musí v té své plechovce pukat závistí.

Dokonalá ochrana vně i uvnitř

To ale není zdaleka všechno, čeho má být TALOS schopen. Zatímco zvenku bude vojáka chránit, tak zevnitř bude napěchovaný čidly a senzory. Ty budou snímat srdeční tep, tělesnou teplotu i stupeň hydratace. Nedivil bych se, kdyby měl v sobě oblek zabudován i pár adrenalinových injekcí, pro překonání únavy na dlouhých misích.

Nesmíme zapomenout ani na speciální průhledný displej s rozšířenou realitou. Ten zajišťuje dokonalé denní i noční vidění, spolu s doplňujícími informacemi ze systému digitalizovaného bojiště. V praxi to znamená, že každý voják bude mít takové lepší google glass.

Američtí vědci přišli i s dalším velmi zajímavým nápadem, a sice doplnit TALOSE asistenčním robotem (případně roboty), který by vojáka doprovázel. Uvažuje se jak o letecké podpoře v podobě dronu, tak o i o pozemní jednotce schopné pomoci v samotném boji. V praxi by tak jediný voják mohl vydat za celou armádu. 

Zbývá jen otázka, co se stane, když proti sobě budou stát dvě armády plné neporazitelných válečníků. Snad to nikdy nezjistíme…

1 Fotografie
TALOS: Nová armádní technologie, kterou by záviděli i superhrdinové 1
Další články