Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Rady od Markéty: Jsou silikony jako součást vlasových přípravků opravdu k nezaplacení?

Rady od Markéty: Jsou silikony jako součást vlasových přípravků opravdu k nezaplacení?
Autor: Markéta

18. květen 2015 16:27

Krásný den milé dámy. Jaké to asi je mít hřívu jako lev? Vlasy husté, plné objemu, lesku, žádný roztřepený koneček, natož tak zlomený vlas. Takové vlasy má málokterá z nás, ale téměř všechny se o to snažíme a chceme se tomuto ideálu alespoň přiblížit. Díky snaze mít dokonalé vlasy (jako z reklamy) na ně plácáme spoustu šamponů, kondicionérů, masek, ochran proti žehlení a fénování, následný styling v podobě laku na vlasy a všech možných ostatních přípravků. Děláme to tak ale správně? Dneska se s Laskomatem koukneme na věčně propírané silikony. Jak to s nimi je? Hot or not?

O silikonech slyšela jistě nejedna z vás. Jsou to chemické látky, které se hojně přidávají do vlasových přípravků – šamponů, kondicionérů, masek, ale také do kosmetiky pleťové a pečující. V pleťové kosmetice (pleťové krémy, krémy na oční okolí, báze pod makeup, báze pod oční stíny, omlazující séra…) mají tu funkci, že hravě zvládají vyrovnat nedokonalosti pokožky, umí částečně vyhladit malé vrásky a pleť vypadá, jak na pohled, tak na dotyk hladší a jednoduše pěknější. To jsou všechno funkce dozajista žádoucí, ale ne vždy je svět tak růžový. Je fakt, že silikony vyhladí povrch pokožky, tedy, částečně pokryjí povrch kůže jistým filmem, avšak to může u citlivých jedinců, nebo například u problematické pleti, způsobit po delším užívání ucpání pórů s následnou tvorbou akné. Dalším faktem je však to, že v kosmetice nic není pravidlem, tedy většinou se jedná čistě o individuální záležitost.

Silikony ve vlasových přípravcích jsou ještě více propírané téma, než ve zmiňované kosmetice pleťové. Silikonů je nekonečná řada, avšak mezi obecně nejznámější silikony patří dimethicone, amodymethicone a dimethiconol. Jejich všeobecně pozitivní účinky jsou takové, že silikony jsou schopny obalit vlas, ten je pak hladší a podstatně lépe se následně vlasy rozčesávají. Vlasy jsou na dotek hebké a jejich struktura bývá uhlazenější. Jednoduše jsou zrovna takové, jak to popisují námi tak oblíbené reklamy.

Proč ale někteří proti silikonům ve vlasových výrobcích tak moc bojují? Jistá teorie zní tak, že nejhorším faktem, který se týká silikonů v šamponech, je to, že pokud jím budeme dlouhodobě mýt vlasy, tedy silikon v šamponu přímo aplikujeme na pokožku hlavy, tak může nastat situace, kdy se silikon (který není rozpustný ve vodě, tedy tak snadno se ho z těch vlasů a pokožky nezbavíme) nahromadí u vlasových kořínků, „ucpe“ je a vlas bude díky tomu „přidušen“ a po nějaké době vypadne. S tím by se dala spojit i možnost vypadávání vlasů po dlouhodobém užívání silikonů. Jestli je to pravda, nebo blbost, těžko říci…

Moje vlastní zkušenost se silikonovými přípravky na vlasy je taková, že všeho moc škodí. Se svými vlasy mám opravdu problém. Jsou suché, mdlé a krepaté, avšak nemám naštěstí problém s objemem. Není koupě šamponu, abych si nepřečetla složení. Šampony se silikony absolutně nepoužívám (i když je pravda, že občas nastanou situace, kdy se nezadaří) a při mytí vlasů je to znát. Vlasy jsou na omak naprosto jiné, než když se použije šampon se silikony. Co se týče kondicionérů a masek, tak tam už tak striktní nejsem. Přec jen kondicionér, ani masku si neaplikuji přímo na pokožku hlavy. Nicméně rozdíly mezi šampony se silikonem a bez nich jsou na mých vlasech vidět. Po silikonech mi vlasy příliš nevlní (jakoby ztěžknou), zplihnou celkem brzy a jsou i dříve mastné, což se mi s šampony bez silikonů nestává. Na druhou stranu, abych nebyla vůči silikonům tak zlá, tak znám spoustu žen, které používají šampony se silikony a nedají na ně dopustit, nemají s nimi problém.

A tím se kruh opět uzavírá a já mohu akorát podotknout, že vše je o individuální zkušenosti a vnímavosti. Jak to vidíte vy? Jste zastánkyněmi, nebo naprostými odpůrkyněmi silikonů v kosmetice?

1 Fotografie
Rady od Markéty: Jsou silikony jako součást vlasových přípravků opravdu k nezaplacení? 1
Další články