Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Spánková paralýza: Děsivý stav, před kterým není úniku

Spánková paralýza: Děsivý stav, před kterým není úniku
Foto: tumblr.com
Autor: Veronika Čapková

15. květen 2015 17:41

S nočními můrami, děsy a běsy se během spánku potkal snad každý. Sen je sen, a když se probudíš, tak je den, říkávala moje babička. Ale co když to s tím probouzením není zas až tak jednoduché. Co když víte, že vás něco, nebo někdo pronásleduje, a není tomu úniku, i když moc chcete. Zní vám to jako scéna z nějakého béčkového hororu? Je to však realita jménem spánková paralýza, kterou zažilo už mnoho lidí. Záznamy o ní sahají dokonce až do daleké historie.

Spíte, najednou nabýváte vědomí, ale nemůžete pohnout končetinami, ani otevřít oči. Navíc se zdá, že v místnosti nejste sami. Tuhne vám krev v žilách, vašeho vědomí se zmocňuje nepředstavitelný strach, cítíte bezprostřední ohrožení na životě… Nakonec se vzbudíte a zhluboka si oddechnete, ale ten zážitek si rozhodně nebudete pamatovat jako příjemný.

Mnoho kultur mají pro spánkovou paralýzu naprosto jiné, nevědecké vysvětlení. Věří, že je opravdu v noci napadá zlý duch – démon. Pro tuhle spánkovou poruchu se dokonce ustálil i jiný, děsivější název: Syndrom staré čarodějnice. Vyplývá z toho, že lidé opravdu věří, že je navštěvuje nějaká nadpřirozená, nedobrá bytost. Legendy v Řecku, Japonsku a v Africe hovoří o stvoření, které je ve spánku napadá a tlačí jim na hrudník tak, aby nemohli dýchat. Spánkovou paralýzou trpělo i mnoho známých umělců, jako je Francisco Goya, Vincent van Gogh, či švýcarský malíř Henry Fuseli. Pokud si ji „vygooglíte“, vyskočí na vás mnoho děsivých obrazů ze štětců těchto osobností. Nic příjemného pro oko…

Ale dost bylo strašení. Ve skutečnosti má tenhle stav celkem logické vysvětlení. Paralýza nastává při usínání, nebo při probouzení. Tedy v dobu, kdy se ještě/už nenacházíme v hlubokém spánkovém stavu - během REM fáze. Náš mozek stoprocentně funguje, ale přitom máme sny. Tělo je ve spánku a tedy se nemůžeme hýbat. Když se v této fázi najednou probudíme, mozek si myslí, že pořád spíme, a tělo zůstává v paralýze.

Zažili jste už spánkovou paralýzu, ale nikdy jste neslyšeli o tom, že v tom je s vámi i někdo jiný? To bude asi proto, že se k této poruše jen málo lidí otevřeně přizná. Je to dáno naší kulturou a pohlížením na lidi, kteří tvrdí, že slyší hlasy, či vidí nadpřirozené bytosti, jako na blázny. Ale můžu vás uklidnit, pokud jste už měli tuhle nepříjemnou zkušenost, je velmi nepravděpodobné, že se to bude opakovat po celý život. Nemusíte se bát spát. Chytré knihy vám sice poskytnou spousty pěkných rad, jak se se spánkovou obrnou poprat – např. zůstat v klidu a čekat, až odezní – ale zkuste si na to v tomhle stavu vzpomenout a dodržet to.

Pokud o spánkové obrně slyšíte poprvé, buďte rádi. Každopádně je to ale celé docela svým děsivým způsobem fascinující, že?

1 Fotografie
Spánková paralýza: Děsivý stav, před kterým není úniku 1
Další články