Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Štěstí je jen muška zlatá, ale existují způsoby, jak ji chytit za křidýlka

Štěstí je jen muška zlatá, ale existují způsoby, jak ji chytit za křidýlka
Foto: Richard Foster
Autor: Veronika Čapková

17. duben 2015 13:16

V jedné z amerických nemocnic se kdysi zeptal novinář píšící o chemoterapii jednoho muže, který touhle nepříjemnou procedurou procházel, co by si přál ze všeho na světě nejvíc. Čekal, že odpoví: Být zdravý. Ale muž řekl, že štěstí. Protože k čemu mu bude zdraví, když nebude šťastný?

Ano, je to štěstí, za čím se neustále ženeme. Pořád ho hledáme a většinou, když ho konečně najdeme, tak si to ani neuvědomíme, dokud ho zase neztratíme… Nejvíce šťastní ale většinou bývají lidé, kteří se radují z naprosto triviálních maličkostí. Z chvilek strávených s lidmi, které milují, z trošku volna, z dobré knížky, z pohlazení slunce na tváři, z vůní, chutí, z doteků… Tohoto tématu se chytl časopis Chemical Senses a vypracoval studii, z které vyšlo 15 způsobů, jak se okamžitě udělat šťastným.

 • Jezte Clementin

Tenhle druh mandarinek skvěle chutná a hlavně jejich vůně pozitivně povzbuzuje smysly.

 • Zapalte si vonnou svíčku a nejlépe tu vanilkovou

 Vanilka totiž stejně jako vůně Clementinek působí podle studie přímo povznášejícím dojmem.

 • Choďte šťastně

Ano, pojem „šťastná chůze“ opravdu existuje. Jen si vzpomeňte, jak jste chodili, či běhali, když jste byli děti. Shrbení, zamračení, pomalu se potácející za svým cílem? To asi ne. Takže narovnat ramena, napřímit se a třeba i když se nikdo nebude dívat, trošku si povyskočit. Uvidíte, že se vám hned bude cestovat lépe a s úsměvem na rtu.

 • Změňte si své pozadí telefonu či plochy počítače na zeleno

Zelená barva uklidňuje a vzbuzuje pocity štěstí, naděje, vzrušení a pohodlí. Určitě vás víc potěší než pohled na vaši poslední selfie.

 • Ukliďte si svůj pracovní stůl

 Jakmile budete mít zorganizované věci na něm, můžete začít organizovat i ty v sobě. Doslova si otevřete cestu pro lepší vibrace

 • Popovídejte si s mámou

 Studie časopisu Chemical Senses dokázala, že zvuk jejího hlasu působí pozitivně na naši psychiku a uvolňuje hormon oxytocin. Ten se běžně také označuje jako hormon lásky, důvěry a věrnosti.

 • Pomazlete se se svým domácím mazlíčkem

 Je známá věc, že vůně a teplo našich zvířátek nás dělá šťastnými. Tak rychle se utíkejte zachumlat do jejich kožíšku!

 • Děkujte

 Vděčnost je totiž důležitá. Vědci zjistili, že zatímco materialismus působí na naši psychiku mizerně, vyslovit kouzelné slovíčko „děkuji“ nikoho nic nestojí. Věřte mi, že se budete cítit mnohem lépe, než po nákupu nějakého drahého oblečení.

 • Poslouchejte pozitivní hudbu

A nemusí to být zrovna ta meditativní. Pusťte si song, který máte rádi, který si zazpíváte a třeba si na něj i zatancujete.

 • Kupte si zážitek místo věcí

 Jen si zapřemýšlejte, zda si ve vašem životě více pamatujete na to, kdy jste si koupili nějaké tričko, nebo kdy jste byli na nějakém koncertě, divadelní hře či na hezkém výletě.

 • Své oblíbené jídlo si dávejte jen k výjimečné příležitosti

Budete z něj mít větší radost. Studie zjistila, že lidé, kteří jedli čokoládu každý den byli postupem času z její chuti méně nadšení než ti, kteří si ji dopřáli jen jednou za týden. Pocit spokojenosti je v očekávání.

 • Sluňte se za denního světla

Modrá obloha a čerstvý vzduch na nás působí přímo blahodárně. Nezoufejte, ani pokud jste právě zavření v kanceláři a dostat se ven je nemožné. Stačí, když povytáhnete žaluzie, otevřete okno, nebo si rozsvítíte světla.

 • Mluvte s tím, který vás něčím naštval

 Opravdu to lépe působí na vaši psychiku, než útěk z bitevního pole, či dokonce mlčení a stěžování si všem ostatním ve vašem okolí. Buďte klidní a vysvětlete tomu druhému, čím vás rozzlobil a proč. Uvidíte, že všechno má své řešení a vy pak budete moc jít spát s klidnou duší.

 • Moc o věcech nepřemýšlejte

Myslete rychle, protože většinou to, co vás napadne jako první, je to správné. Takže: Kdo patří mezi deset lidí ve vašem okolí, kterým jste nejvíce vděční? 12 nejlepších dárků, které jste kdy dostali? Jde to, že?

 • Nesnažte si být šťastní

 Ten pocit má přijít sám. Ve studii průzkumu štěstí se několika lidem pouštěla hudba za cílem zlepšit jejich náladu, druhým jen tak bez nějakého úsilí. Hádejte, komu se to nakonec podařilo. Stačí jen chtít, ale zase netlačit moc na pilu.

Tak hodně štěstí :)

1 Fotografie
Štěstí je jen muška zlatá, ale existují způsoby, jak ji chytit za křidýlka 1
Další články