Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Feministky: Jsou ublížené, protože jsou ošklivé? Ne! Jen bojují za to, co jim patří

Feministky: Jsou ublížené, protože jsou ošklivé? Ne! Jen bojují za to, co jim patří
Foto: Miguel Aguilera
Autor: Veronika Čapková

10. duben 2015 00:19

Minulý týden, jak jste si jistě všimli, byl na našich stránkách publikován článek s názvem „Catwoman: Jsou ženy chodící mlékárny?“ I já jsem se na něm podílela a nestydím se za to. Naopak jsem na svou práci velmi pyšná. Na veškerou práci. Jsem na ní dokonce až tak moc pyšná, že odkazy na své napsané články sdílím vždy na sociálních sítích. Tenhle text jsem ale svým kamarádům k přečtení nepodsouvala. Bála jsem se totiž, že by někoho mohl smrtelně urazit.

Jenže jsem netušila, že mám něco málo příznivců, kteří si mé články vyhledávají už automaticky. Takže se stalo, že jsem dostala do své e-mailové schránky něco málo naštvaných, smutných či vše vysvětlujících a obhajujících se zpráv od svých kamarádek, které jsou už nějakou dobu zasloužilé matky. Z toho důvodu jsem se rozhodla napsat i moje vše vysvětlující vyjádření dnes přímo sem. Dostalo se mi totiž i jednoho pojmenování, které mělo být asi míněno jako nadávka – feministka. Chci všem tímto říci, že nejsem nepřítel ani mužů, ani matek a už vůbec ne dětí. Naopak. Jen jsem asi větším přítelem emancipovaných žen, které si jdou tvrdě za svým a mužů, kteří je v tom dennodenně podporují…

Není záhadou, odkud pramení ten velký odpor k feminismu. Po celou dosavadní historii se nikdy bojovníci (v tomto případě by bylo generově správnější označení bojovnice) proti zažitým představám o fungování světa nesetkali s nadšenými reakcemi od svého okolí. Navíc když si ještě chtěli „dovolit“ sundat z trůnu samotné pány tvorstva. Nejdříve šlo ženám jen o takové triviálnosti, které dnes už bereme jako naprostou samozřejmost: Právo volit, pracovat, vydělávat peníze či právo na vzdělání. Po dosažení všech těchto požadavků přišla druhá fáze, která trvá dodnes. Feministky bojovaly a bojují za práva žen, ale i mužů. Zažitá představa, která tyhle ženy vidí jen jako nepřátele mužů, ale trvá.

Nevím, jestli jsem feministka. Nevím totiž, co přesně tohle slovo v současné době znamená. Pokud je to žena, která chce mít stejná práva jako muži a raději bude navždy sama, než aby měla chlapa, který od ní bude vyžadovat zároveň vydělávat na domácnost, postarat se o děti, vařit denně teplé večeře a přitom ještě nosit vychlazené pivo k televizi, kdykoliv je dopité, tak se k tomu hrdě hlásím. Pokud však to znamená, tak jak si to asi představuje většina lidí, že jsem nehezká, fousatá, plešatá žena (tahle pomluva asi vychází z toho mýtu, že podle mnoha lidí, může mít jen někdo krásný názor na věc, ne frustrovaná, ošklivá osoba), která je jen ublížená tou skutečností, že ji nikdo nechce a usilovně proto brojí proti chlapům, protože v tom vidí alespoň nějakou formu pomsty určené tomu zdánlivě silnějšímu pohlaví, tak to opravdu nejsem. To jen na úvod. Je důležité totiž, abyste všichni pochopili, že feminismus není extremismus a nebojuje proti mužům. Dokonce, světe div se, mnoho žen, které se k feministickému hnutí hlásí, má i partnera a děti. Tohle hnutí totiž nehledá viníky a už vůbec za ně nepovažuje muže (dokonce existuje i několik feministů), jen nepodporuje diskriminační procesy založené na rozdílnosti pohlaví, hluboce zakořeněné ve společnosti.

Teď, když si po sobě čtu celý článek, tak si myslím, že jsem se dostala úplně někam jinam, než jsem chtěla. Ale tohle pojednání mě nakonec přivedlo k jedné důležité věci. Tvrdila jsem, že článek „Catwoman: Jsou ženy chodící mlékárny“ nemá s feminismem nic společného, ale musím to odvolat. Má totiž s tímhle hnutím společného snad všechno. Cílem feminismu totiž hlavně je, zrušit všechny zažité role rozdělené jen na základě pohlaví. Dát lidem prostor, aby si je sami rozdělili. Aby se zaměstnavatel už nikdy nedíval na muže, který jde požádat o mateřskou dovolenou, s pohrdáním. Aby ženu, která si zvolí kariéru místo rodiny, kvůli tomu už nikdy okolí neodsuzovalo.

Malá třešnička na dortu nakonec ve formě extrémního programu extrémních feministek:

  1. Močení vsedě i pro muže
  2. Zákaz nošení sukní
  3. Zákaz pro muže chodit nahoře bez když žena nesmí
  4. Oddělená koupaliště a plovárny
  5. Povinnost vlakům zastavit na přejezdu
  6. Vysoké tresty za onanii
  7. Zákaz holit se zejména na pohlavních orgánech z důvodu zvýšeného rizika pedofilie
  8. Vyšší platy pro ženy
  9. Uzákonit nařízení více žen v politice
  10. Trest za pohlavní styk bez úmyslu počít dítě
1 Fotografie
Feministky: Jsou ublížené, protože jsou ošklivé? Ne! Jen bojují za to, co jim patří 1
Další články