Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Začněte žít! Teď hned!

Začněte žít! Teď hned!
Foto: simon thomas
Autor: Zuzana K.

2. duben 2015 20:35

Často se ptáme sami sebe, co můžeme udělat pro to, abychom si tu naši jízdu pořádně užili. Budete k tomu potřebovat učinit jeden zásadní krok, který je o něco těžší, pokud jste introverti, a to vylézt ze své ulity a začít objevovat a poznávat dosud nepoznané. Jsou to vaše dny, jež tvoří ve finále celý váš život, tak ať to stojí za to!

Vnímejte krásu kolem sebe

Každý den se setkáváme s řadou věcí, které mají různé formy a tvary. Lidé berou pěkný vzhled jako samozřejmost. Resetujte své myšlení a začněte si uvědomovat, kolik krásy vás obklopuje. Co takhle dívat se na lidi, květiny, stavby či třeba jídlo trochu jinak a ocenit to vše? Na každé věci i člověku najdete něco unikátního a krásného a je potřeba to nejen vyfotit na Instagram, aby to ostatní lajkovali, ale hlavně si z toho něco odnést. Vy sami byste měli v pozorování a vychutnávání věcí najít naplnění. Zajděte si váš oběd snízt do parku, zasaďte si zeleninu na zahrádce nebo dneska večer pozorujte západ slunce. Nepropadejte virtualitě, přivoňte si ke skutečné květině, to je k nezaplacení. Zvláště příroda je tím nejkrásnějším a nejlevnějším způsobem, jak dát vaši vystresované či zraněné duši tu správnou péči. Vyrazte na procházku do lesa a poslouchejte zpěv ptáků. Zkoušeli jste někdy objímat stromy? Někteří tvrdí, že tak čerpají energii!

Smějte se a těšte se z malých věcí

Znáte to přísloví, že „ty nejvíc promarněné dny jsou dny bez smíchu“? Jak pravdivé! Někdy jdeme i pro drobný úsměv daleko a jsme až příliš vážní! A možná i naprosto bezdůvodně, jen abychom zapadli do konceptu. Lidé se dnes dokonce bojí vyjádřit své emoce a přijde jim hloupé se na veřejnosti smát! Proměňte den i někomu jinému a navažte spojení s cizími lidmi. Nezapomínejte, že život je hlavně o tom, jaké lidi potkáte a co s nimi vytvoříte. Jestli jste stále zalezlí doma u počítače, nejenže máte malou šanci se s někým seznámit, ale také se připravujete o to nejkrásnější, co dělá život životem! Vnímejte malé, ale úžasné věci! I takový dobrý šálek kávy nebo čaje po probuzení je přece něco báječného. Ani nevíte, jaké máte štěstí, že si jej můžete ve zdraví a pod střechou nad hlavou vychutnat. Občas je důležité se na věci podívat v jiné perspektivě.

Spojte se s ostatními

Jak už jsme zmínili, ostatní lidé hrajou ve vašem životě velkou roli. I když jste asociální typ, měli byste udržovat kontakt s pár dobrými přáteli. Přátelé vás vždy vytáhnou ze splínu a je obecně pěkný pocit mít se na koho spolehnout. S přáteli také zažijete spoustu zábavy! Vztahy s lidmi přináší do našich životů štěstí a pocit naplnění. Budujte vztahy se svými kolegy, usmějte se na prodavačku, ukažte trochu té lidskosti! Zabručeným medvědem může být každý, umění je povznést se nad naše každodenní starosti, uvědomit si, že každý má nějaké, a že v tom na světě nejsme sami. Také úspěchy se lépe slaví v přítomnosti lidí, které máme rádi. Vyřešili jste dnes nějaký obtížný úkol? Někdo vás za něco pochválil? Zajděte si na dobrou večeři a odměňte se! Tělesný kontakt je stejně důležitý jako dobrá konverzace. Objímejte pevně své drahé a dopřejte si také pravidelný sex.

Učte se novým věcem

Někteří lidé se chtějí naučit deset různých jazyků sami pro sebe, jiní se zase učí, aby byli povýšeni. Škola hraje v životě podstatnou roli a proces učení ještě větší. Získávání a vstřebávání informací je to, co nás drží při životě a mentálně aktivní. Stimulujte svůj mozek a pusťte se do něčeho, co jste už neskutečně dlouho odkládali. Chcete se vydat do cizí země a učit tam angličtinu? Udělejte si učitelský kurz! Vždycky vás bavilo kreslení? Povyšte to na vaše velké hobby nebo třeba mnohem víc díky pravidelným hodinám s inspirativním umělcem. Čtěte, buďte zvídaví, sledujte dokumenty a filmy. Hned příště, až se budete s někým bavit, ucítíte, že máte najednou plno dalších témat, o kterých jste schopni hovořit. Stěžování si hoďte stranou a buďte sami sobě i ostatním tou nejlepší motivací!

Přehodnoťte svá rána a večery

Vstáváte ráno a hned poté následuje shon, ze kterého se dostanete až s příchodem domů? Zapínáte pak televizi a s vypnutím čudlíku jdete zase zpátky do postele? Zbrzděte trochu. Tomuhle říkáte život? Jestli se stále chlácholíte tím, že taková je dnešní doba, že to jinak nejde a jste s takovým životem smířeni, pak musíte přestat s výmluvami. I v dnešní době si člověk může každý den užít chvilku pro sebe a radovat se z něčeho. Ba ono je to taky nezbytně nutné – umět vypnout, a to právě z důvodu neskutečného tempa, které dnes vládne. Je potřeba umět se zastavit. Když vám to pomůže, naplánujte si svůj den předchozí večer, než jdete do postele. Ani meditace nezabere tolik času stejně jako třeba půl hodinka s nějakou poutavou knihou, která vás na chvíli přenese někam jinam. Udělejte si ranní a večerní rutinu přesně podle toho, jak si přejete! Den je takový, jaký si jej uděláte, nehledě na to, co po vás chce šéf. Člověk, který si váží svého života, se nenechá prací pohltit natolik, že mu nezbyde čas ani na odpolední hodinu tenisu nebo kávu s kamarádkou.

Cestujte

Máte svůj soukromý seznam míst, která byste v životě chtěli navštívit? Jestli ne, začněte jej ještě dnes a napište na takzvaný „bucket list“ všechny vaše vysněné dovolené! Připněte jej někam, kde bude denně na očích a začněte plánovat! Není lepší způsob poznávání neznámých krás, nežli cestováním. Zjištění, jak se prezentují jiné kultury, jak chutná jinde jídlo a jaké žijí životy jiné národnosti, otevírá oči a mění naprosto váš žebříček hodnot. I proto je cestování tak důležité. Třeba si uvědomíte, že se chcete přestěhovat a udělat svůj život hezčí! Nebo zjistíte, že se někde lidé mají výrazně hůře a začnete se zajímat o globální problémy. Lidé se až děsivě často snaží najít „ALE“ a „AŽ“ ve všem. Jenže život je krátký a vaší nerozhodností se připravujete o životní zážitky. Když ve vašem životě znáte pouze židli v práci a gauč u sebe doma, pravděpodobně ani nevíte, o co přicházíte! Při cestách nezapomeňte poslouchat hudbu, to je světoznámý lék na všechno. Vaší mysl nic neuvolní lépe než ty správné tóny znějící přímo do všich uší!

A i když je toto velmi obtížné, poradíme nakonec ještě jednu věc, která vám pomůže užívat si život přesně tak, jak chcete: Přestaňte se zajímat o to, co si ostatní lidé myslí o vás a o tom, co děláte! Pokud rady nezní z úst několikaletého zaručeně upřímného přítele, může jít o nesmysly, kterými se vás někdo snaží omezit a zastrašit. Staří lidé na své smrtelné posteli většinou litují toho, co nestihli a také toho, že se starali o to, co si o nich ostatní myslí. Nenechte nikoho ovládat svůj život. Je váš a vy z něj dostaňte to nejlepší!

1 Fotografie
Začněte žít! Teď hned! 1
Další články