Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Catwoman: Jsou ženy chodící mlékárny!?

Catwoman: Jsou ženy chodící mlékárny!?
Foto: comicbookcosplay.tumblr.com
Autor: Veronika Čapková a Catwoman

2. duben 2015 15:12

Nedávno jsem byla na rutinním nákupu v jednom z těch vesnických obchodů s potravinami a zcela náhodou jsem vyslechla rozhovor dvou prodavaček. Stěžovaly si na mládež, jak jinak. Téma se ale netýkalo nadměrné promiskuity, opilství, či braní drog (to bych se k diskuzi i ráda přidala), kritika byla tentokrát zaměřena na ženy, které jsou (nedej Bože) ještě v pětadvaceti svobodné. Tyhle statné šedesátnice si podle svých slov ani neuměly představit tu ostudu, kdyby se to stalo jim. A já si ve svých sedmadvaceti letech šťastně svobodná rázem přišla, jak kdybych procházela uličkou hanby. Přišla jsem si jak stará panna a hrozně jsem se styděla. Až do tohoto odposlechu jsem totiž měla za to, že vdavky ve dvaceti jsou dávno již historickou záležitostí, že ženy už chtějí od života víc, než jen prstýnek na ruce, domeček na pasece a kariéru, která se týká jen praní špinavých plen, vaření večeře a uklízení. Zřejmě to není pravda. Možná, že my ostatní, které se snažíme dokázat něco víc, jsme v menšině a jsme možná až ne tak skrytě společností opovrhovány.

Ne zcela výjimečně jsem se setkala s označením feministka. Brala jsem to vždy jako vtip, ale asi to mělo vyznět vážně. Ale jsme opravdu my ženy, které za základ svého života i jeho smysl neberou jen zplodit a vychovat děti, nepřítelkyně mužů? Nebo jen zkrátka a dobře chceme od své existence něco víc? Co na to naše Catwoman?

CATWOMAN: Hlavou se mi motá mnoho myšlenek, nemohu usnout a to mě motivuje napsat o tématu, které se mi neustále jako bumerang vrací zpět.

To téma zní: Proč většina žen omezují svůj růst především na děti a rodinu?

Žijeme přeci v 21.století, doba jde neustále kupředu a to co bylo in včera, je další den totálně mimo. Jenže jedna věc se v naší společnosti nemění a to je náhled na život ženy. Fungujeme v době nekonečných možností a já mám pocit, jakoby snad ženy byly v těch možnostech ztraceny, a proto se o to více opírají o jistoty a o role, které jim byly "předurčeny" výchovou. Velká většina z nás vyrůstá v tom přesvědčení, že jediná naše možnost, jak se uplatnit - někde naplnit, je být matkou a založit rodinu.

Život takové ženy vypadá tedy takto: Studuje, začne chodit do práce, najde si partnera, má děti, o vše se stará, raduje se z maličkostí, které život přináší, jelikož víc ji v tom horším případě nečeká. Pak zestárne a zemře.

No, nezní hrozně? Opravdu nás ženy nečeká nic jiného než tohle? Jsme snad chodící mlékárny? Můžete o mých slovech pochybovat, ale srovnejte je s realitou.... Jak to má vaše maminka? Jak to má vaše kamarádka? Jak to má vaše známá...?

Víte, nechci říct, že tohle je špatné. Chci říct, že když se žena soustředí na jednu oblast v životě, do které investuje většinu svých nadějí, času a energie, pak je její vlastní pocit jistoty závislý především na rodině a partnerovi. Jenže co když to nefunguje, stane se nějaká tragédie! Život skončí a bude třeba ho jen "doklepat"? Logicky se tedy nabízí otázka: Vážně tohle stačí na to, abyste se cítily skutečně seberealizované, naplněné a důležité ve svých očích nejen teď aktuálně, ale i za 10 let...? Myslíte si, že vaše potřeby a pocity budou neměnné, aby vás takový život stále uspokojoval?

Ve svém dosavadním životě jsem potkala mnoho chytrých, krásných, nebo v jiném ohledu úžasných žen. Tyto ženy toužily a touží i často získat něco víc od života. Jenže se bojí.

Bojí se neúspěchu, reakce partnera, na kterém jsou často např. finančně závislé.

Bojí se všeho neznámého a často iracionálního, co je spojeno se změnou postoje a života. Kolem nich není často žádná žena, která by je přesvědčila o opaku. Narazí na  vlastní obavy, normy, stereotypy společnosti a pochyby ostatních. Ovšem, kdo za vás odžije život? Není to nikdo kolem a vy jste právě teď dostaly jedinečnou příležitost něco změnit. Na minulý život se rozhodně nespoléhejte ;-). Když té příležitosti nevyužijete, pasujete se do role ženy, která nedosahuje rovnocenného postavení s mužem, nedosáhne reálného pocitu nezávislosti, natož vlastní důležitosti a naplnění. Můžete namítat, že toho lze dosáhnout v rodině. Mám tedy otázku, bude vám to stačit na dalších 30 let? Myslíte si, že ideální vztah vypadá tak, že jste v podřazené roli? Ne! Podřazená role bude vyhovovat všem ženám, které potlačí vlastní cenu a hrdost. Všem, které v sobě cítí alespoň pidi vzpomínku na svůj pocit důležitosti. To stačit jednoho dne nebude a přinese vám to pocit tíživého nenaplnění v momentě, kdy děti odrostou a partner bude kdoví kde. Můžete si říkat, proč to teď řešit... Mou odpovědí je, že vlastní život vám proteče mezi prsty a přes nikoho jiného si naplnění zcela kompenzovat nejde.

Milé ženy, mám vás velmi ráda a vím, co se ve vás často skrývá za nevyužitý potenciál.

Máte v sobě dřímající potenciál, který necháváte ležet ladem. Máte v sobě kupu skvělých kvalit, které nerozvíjíte. Jste často větší bojovnice, než si myslíte. Jenže si často berete od života jen to, co samo přichází nebo vás vlivem okolností potkalo a vy jste s tím spokojené, protože vás ještě ani nenapadlo chtít od sebe a života trochu víc. Vždyť víc chtít je nesmysl! Ale není.

Ani světoznámá vizážistka Bobbi Brown nečekala v koutě:-). Dnes má nejen ty peníze, které jsou důležité, pokud nechcete žít v pralese, ale má i nezávislost, zažívá pocit úspěchu a rodinu, kterou by nevyměnila za nic na světě.

Prosím, vykašlete se na pocity toho charakteru, jak selžete, když budete chtít víc...

Selžete hlavně tehdy, když to ani nezkusíte. Kašlete na to, že vás partner nebo druzí podceňují. Dokázali snad něco? A když ano, kde je napsáno, že vy nezvládnete víc? Je to napsáno jen ve vaší hlavě, v které jste sobě největším soudcem. Umlčte toho soudce! Ten je tak akorát dobrý na to, aby vás držel při zemi a vy jste nemohly předvést samy sobě ani světu kolem sebe, co ve vás je! I vy můžete být důležité a nezávislé! Nebude to hned, chce to čas, ale stojí to za to. Učte se být na sebe trochu tvrdé - v disciplinovanosti, odvaze a vytrvalosti.. Nebojte se měnit a vytvářet ze sebe silnou a lepší ženu, ona ve vás už dávno dřímá... Stačí ji jen probudit k životu.....!

1 Fotografie
Catwoman: Jsou ženy chodící mlékárny!? 1
Další články