Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Budapešť: opomíjená uherská královna

Budapešť: opomíjená uherská královna
Foto: Daniel Edwins
Autor: Lorettine

31. srpen 2015 14:32

Maďarské metropoli se někdy přezdívá „východní Paříž“. Mají tam kouzelné, malé vláčky. Některé ulice plánoval stejný architekt, který své doby působil i v Buenos Aires. Mosty přes Dunaj vás dostanou a místní vánoční trhy jsou právě tak krásné, jako ty vídeňské (a nutno podotknout, že jsou mnohem méně zaplaveny turisty). Tak co, dali byste si říct?

Když jsem před časem poprvé navštívila Budapešť jako (relativně) dospělý člověk, nestačila jsem koukat – cestovky se můžou přetrhnout, aby houfy turistů nahnaly do vídeňské Albertiny a do kavárny na Sacher za pět euro. Ale kdo se rozhoupe k tomu, aby řekl DOST?! Teda…ne, že by Vídeň nebyla krásná, ale v posledních letech se stala příliš mainstreamovou destinací. Na nádvoří Schönbrunnu se prakticky nehnete a dlaždice před Svatoštěpánským dómem vibrují podpatky japonských dam.

Co zkusit něco nového, neprobádaného?

V Budapešti na rozdíl od Barcelony problém s ubytováním opravdu mít nebudete. Město se jen hemží útulnými hostely, priváty i B&B, záleží na preferenci. Z vlastní praxe ale můžu doporučit místo s dokonale maďarským názvem – „Amigo hostel“. Pokoje jsou čisté, velké a ekonomické, plus do centra si v klidu dojdete pěsky.

Když už budete na místě, velmi brzy zjistíte, že k průzkumu centra města nebudete potřebovat městskou dopravu. Za žádnou cenu nevynechejte dva výšlapy – jeden na legendární, pohádkové hradby („Halászbástya“), a druhý na kopec, který vám poskytne výhled na celé město, v čele s parlamentem a stříbrným Dunajem. Pokud byste ale byli opravdu unavení, na tento kopec se můžete nechat vyvézt výše vzpomínanými historicky vyhlížejícími kabinkami, které připomínají miniaturní vláčky. :-)

Co se týče jídla, určitě si jeden z večerů zajděte na sedlácký chleba s mastí a cibulí. A zapijte ho pivem. Zní to možná nezajímavě, ale opak je pravdou! Maďarský chleba je nezapomenutelným zážitkem (a po cestě domů vám bude nejspíš v kufru zabírat dost místa :-)), v kombinaci s kvalitní mastí je to pak vyloženě gastronomický orgasmus.

Takže honem – berte kámoše, drahé polovičky, rodiče a vyražte na víkend do Budapešti – je to tam fakt super! ;)

7 Fotografií
Budapešť: opomíjená uherská královna 1
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
Další články