Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Skvělá jarní detoxikace

Skvělá jarní detoxikace
Foto: stylecaster.com
Autor: Veronika Čapková

27. březen 2015 23:31

Pro všechny neználky bych ráda předem svého článku upozornila, že tohle nebude četba o tom, jak se zbavit závislosti na alkoholu, či na drogách během jara. Slovo detoxikace totiž nemusíme spojovat jen s neblahou léčbou v různých, nemocničních zařízeních, i když jde také o očistu. Očistu těla po dlouhé náročné zimě, která náš organismus vyčerpala a unavila. Je nutné nabýt zase baterky a připravit se na nadcházející jaro plné slunce, tepla a hlavně pobytů venku místo zimních dlouhých večerů strávených poleháváním u televize. Jarní detox vám pomůže se rychle přizpůsobit novému období, zbaví vás jedovatých látek, která jste do sebe během zimy stačili naštosovat a tou největší odměnou vám bude zdravější tělo, mysl a třeba i nějaký to kilíčko dole. Tak rychle do toho, zrovna teď totiž je ta ideální doba. Slibuji, že to nebude ani trochu bolet.

Upozornění: Na začátek je nutné podotknout, že jde o očistnou kůru, ne o nějakou formu ať už mírné, nebo drastické diety vedoucí k hubnutí. Je velmi pravděpodobné, že se nějaké té tučné podkožní vrstvy, která vás sice v zimě pěkně hřála, ale teď už je tak nějak k ničemu, zbavíte. Ale to není ten hlavní účel, pro který byste tento proces měli podstoupit. Hlavní je, že se budete cítit dobře ve své kůži. A když se budete cítit dobře, budete vypadat i dobře a to je cílem mnohých z nás, že?

Jak na to

Především bych vám ráda doporučila, abyste nevěřili žádným pilulkám, tabletám, či přístrojům, které jsou tak často propagované v reklamách, ale výsledek bývá buď mizivý, nebo nijaký. Věřím, že je tahle cesta pro mnoho z vás lákavá. Proč se trápit také střídmějším jídelníčkem, když se i nadále můžeme dennodenně živit fastfoodovou stravou a jen lupat každé ráno nějaký ten prášek, že? Ale jak to tak bývá, tak to nejsnadnější řešení často není to nejsprávnější. Doporučují vám tedy v první řadě navštívit odborníka, výživového poradce, který zohlední váš dosavadní životní styl a udělá vám jídelníček na míru. To je velmi důležité. Je nasnadě, že jiný stravovací plán bude dodržovat někdo, kdo se živí výhradně majonézovými saláty a po práci vysedává v hospodě nad pivem, a jiný někdo, kdo je zvyklý sportovat a dodržovat zdravý životní styl.

Detoxikační proces trvá asi 10 – 14 dnů (je to individuální) a v této době je důležité, abyste dodržovali tzv. klidový režim. Hodně odpočívejte, pijte a snažte se uchránit od jakéhokoliv stresu.

Co je vhodné jíst a pít

Uvědomuji si, že jsem v předcházejícím odstavci dosti pošpinila veškerou doplňkovou stravu učenou pro detox. Tady bych se ráda opravila, protože ne všechna je špatná. Obrovský boom právě zažívají tzv. zelené potraviny – chlorela, zelený ječmen a spirulina. Tyhle potraviny vám mohou být velmi užitečným pomocníkem a kamarádem po dobu celého procesu. Základem vašeho jídelníčku by ale měla být především zelenina, ovoce, luštěniny, rýže, ryby, klíčky, ovesné vločky, semínka a kysané mléčné nápoje. To vše hojně zapíjejte vodou a detoxikačními bylinnými čaji. Obchody jsou jich plné.

Co není vhodné jíst a pít

Během očistné kůry je nutné z jídelníčku vyřadit mnoho potravin, na které jste nejspíš dennodenně zvyklý. To je trošku nepříjemné, uznávám, avšak nezbytné. Budou to především ty, které patří mezi kyselinotvorné. Těch je bohužel hodně. Uzeniny, smažené, tučné pokrmy, cukr, mléko a z nápojů především káva a alkohol – to vše je nutné na nějaký čas odstranit ze stravovacího plánu.

Nežádoucí účinky

Během detoxikačního procesu budete nejspíše více unavení a ztratíte chuť cokoliv dělat. Ale to je jen dočasné a tyto stavy zmizí za několik dní.

A odměna?

Pravidelná detoxikace zlepšuje zdravotní stav, zpomaluje proces stárnutí a zkrášluje naše tělo. Na to už přišlo mnoho hereček, kterým byste jistě jejich věk nehádali (Naomi Campbell, Victoria Beckham,Gwyneth Paltrow…). Z pozitivních změn, které třeba nejsou na první pohled vidět, ale jsou velmi důležité pro chod našeho organismu, to je zlepšená činnost mozku a tzv. čistících orgánů – ledvin a jater, regenerace poškozených buněk toxiny, vyšší sexuální výkonnost a výborná nálada.

Jsem zvědavá, jestli jsem vás spíše nalákala, nebo odradila. Pevně doufám v to prvé. Pokud se do toho dáte, tak totiž určitě nebudete litovat. Naopak očekávám spousty děkovných dopisů určených mé maličkosti. :-) Uznávám, že na první pohled celý tento proces vypadá jen jako další z moderních diet, kterými nás neustále bombardují tak trošku už otravná média. V tomhle případě to tak rozhodně není. Očistná kůra je velmi starý zvyk, který dodržovali již naši předci od masopustu do Velikonoc. Uznávám, že hlavní důvod nebyla regenerace těla, ale nedostatek potravin a jistě i zjistili tak, jako zjistíte i vy, že to jejich tělu prospívá. 

1 Fotografie
Skvělá jarní detoxikace 1
Další články