Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

10 otázek, na které se ptejte na prvním rande

10 otázek, na které se ptejte na prvním rande
Foto: Bustle.com
Autor: Zuzana K.

26. březen 2015 22:03

Neexistují jednoznačně správné a špatné otázky či témata, o kterých na první schůze hovořit. Pokud si dva notují, záhy zjistí, jak snadné je povídat si o čemkoliv. Může to jít úplně samo a v tomto případě vám gratulujeme. Již na první schůzce byste měli cítit spojení a takzvaně jet na stejné vlně. Komunikace musí být příjemná.  Při rozhodováním o druhém setkání byste měli zvážit také to, jak moc jste kompatibilní. A to zjistíte položením pár klíčových otázek.

1) Jaký byl tvůj den?

Tato otázka většinou prolomí ledy a nasměruje konverzaci k dalším důležitým tématům. Také díky zeptání se na tuto jednoduchou věc zjistíte, jestli vládne protějšek pohodou nebo spíše stresem. Rozjede-li tato otázka desetiminutové, nebo nedejbože hodinové stěžování si na práci, šéfa a nevděčné klienty, je jen na vás, jak na toto zareagujete. Třeba jste na tom podobně. Určitě se ale nechcete vřítit do vztahu s negativistou a workoholikem, kterého nic jiného nezajímá. Jestliže si krátce vtipně rýpne, je to něco jiného a třeba se oba zasmějete. Na randeti má však zcela rozhodně panovat příjemná atmosféra s úsměvem na tváři obou zúčastněných.

2) Jak nejraději trávíš dovolenou?

Jestliže máte odlišné představy o tom, kde a jak trávit váš společný volný čas, může dojít později k problémům a odloučením, která nejste schopni tolerovat. Pánské a dámské jízdy by měly jít tak trochu stranou, je-li partner ve vztahu. V pořádku jsou samozřejmě tehdy, kdy vás nezanedbává a svou absenci nějak nahradí. Chápeme, že každý má své přátele, o které nechce přijít. Válíte se ale raději na pláži a klidně dva týdny nic neděláte? Pak se ujistěte, že jste nezačali randit s fanatickým turistou, který leze po horách a chodí po památkách i za třiceti stupňového počasí.

3) Řekni mi něco o tvých přátelích...

Je to takové „naoko“ odvedení tématu od jeho či ji samotné, což může uvolnit atmosféru „výslechu“, avšak je to další a velmi důležitý aspekt. Pokud s tímto objevem budete chodit, budete se potýkat s jeho přáteli na pravidelné bázi. Kolik má opravdu dobrých přátel? Je mezi nimi i kamarád či kamarádka stejného pohlaví? Jak často se s partou lidí vídá a jak společně tráví čas? Tyhle otázky by měly pomoci hlavně odhalit, zda-li máte stejné sociální priority. Jestli jste rádi společenští a protějšek se ukáže jako asociál, sedící nejraději doma u počítače, hoďte hned zpátečku.

4) Máš raději psy nebo kočky?

Nebo nestojí o žádné zvíře? Je-li váš sen adoptovat tři kočky a vzít si k tomu navrch dva psy z útulku, je to úžasná zpráva a zvířata vám lásku vrátí. Je s tím ale on nebo ona v pohodě? Mít zvěřinec doma není pro každého. I zde se dají dělat velké kompromisy. Pokud zvíře vy nebo ten druhý již máte, budete se s tím společně muset ztotožnit a nebo máte smůlu. Zvíře je navíc tak trochu jako malé děcko. Nemůžete nikam na výlet (pokud nemáte hlídání) a omezuje vás to i v běžném životě, kdy ženete z práce, jen abyste venčili! Také bych se pro jistotu optala, jestli náhodou  netrpí láskou k papouškům. Ti umí pořádně rušit spánek!

5) Jsi ranní ptáče nebo sova?

Nevěřili byste, kolik rozepří v partnerství tento rozdíl již způsobil. Neshoda režimů způsobuje stres a nejen to. Naprosto odlišné životní návyky jsou často velkým problémem i v takových běžných věcech, jako chození do postele, večeření atd. Kamarádka začala randit s Britem a šokovalo ji, že se chlapec sprchuje ráno, aby svěže nastartoval den, zatímco ona si neumí představit jít špinavá do postele. I tento zdánlivě malý detail způsobil hádku o kulturních návycích a kamarádka byla rázem zase bez Brita. Ujistěte se, že jste na stejné vlně. Jestli nechcete večer usínat sami, neseznamujte se s manažery nočních klubů či tanečnicemi. I chlap, který za bílého dne pracuje, může trávit noci u notebooku a ženu brzo otráví usínat sama a bez sexu. Není od věci se trochu sladit, jen aby k tomu byl protějšek ochotný.

6) Líbí se ti tu?

Je v místě, které jste zvolili pro první schůzku na její či jeho vkus moc hlučno? Položením této otázky ukážete, že jste starostliví a že vás zajímá, jak se ten druhý cítí. Klidně se přesuňte jinam, domluvíte-li se na tom. Nebojte se měnit plány, když se vám zdá, že jste se nerozhodli pro vhodné prostředí. Při tomto přesunu také možná zjistíte, jestli dotyčný je nebo není pařmen a jakou alternativu navrhne. Dovolí vám to tak zase trochu jinak nahlédnout do jeho povahy.

7) S kým momentálně žiješ?

Ideální odpověď je nejspíš „Sám ve svém vlastním bytě“. I nájem je v pohodě, třeba je po ošklivém rozchodu a nebo s větším krokem čeká na toho pravého partnera. Odpověď na tuto otázku vám prozradí více, než si myslíte. Dokáže se o sebe postarat a nebo je to třicetiletý mamánek, který si nechá i vařit a stlát postel? Takový vám v budoucnu nepomůže ani utírat nádobí a po obědě si zapne fotbal a hodí nohy na stůl. Do háje s takovým. I žena by měla prokázat, že je starostlivá a neštítí se vzít do ruky hadr na podlahu. Není nic hošího, než princezna, která se bojí, aby si neuštípla umělý nehet. Spolubydlící jsou fajn, jestli je dotyčný student. Jestli vydělává, je to trochu podivné.

8) Pověz mi o tvé rodině...

Tato otázka krásně navazuje na tu předchozí. Je však mnohem důležitější. Jak to má s rodinou? Je to jedináček, kteří mají sklony k egoismu a skrblíkování, protože se nemuseli nikdy o nic dělit? Baví se se sourozenci? Podle této odpovědi získáte přehled o tom, z jaké rodiny pochází. Neříkáme, že člověk z rozvedené rodiny má větší předpoklad k rozvodu, občas to pro ně naopak bývá odstrašující případ. Zpozorněte však. Rodina je základ a pokud zde není skutečně pádný důvod se s nikým ze svého příbuzenstva nebavit, možná je něco špatně jinde. Popovídat si můžete také o dětství. Šťastné bezstarostné děti bývají také šťastnými dospělými se zdravým sebevědomým.

9) Co rád jíš, jsi kuřák?

Máte-li averzi vůči kuřákům, měli byste si toto ujasnit ještě před schůzkou a ideálně vybrat nekuřáckou restauraci. Když se i přesto ukáže, že si občas „jedno“ dá, brala bych to trochu jako podraz, aby vás vůbec dostal na schůzku. Zjištění, do jakých restaurací lidé rádi chodí a jaký druh jídla preferují, rozhodně pomůže v plánování dalších setkání. Není úplně špatné zeptat se také, co si myslí o chození do kina a jestli má nějaký oblíbený film z poslední doby. Při popisování děje a názoru na film vás zase pustí do svého nitra.

Pro vaše dobro si ujasněte některé věci předem. Je skvělé najít člověka, se kterým se nemusíte omezovat a máte stejné životní priority a přání. Samozřejmě jsou tu vždycky nějaké odchylky a vy sami si musíte uvědomit, čeho jste ochotni se vzdát a co vám za to nestojí. Na rande máte 50% zodpovědnost za to, jak se bude rozhovor odvíjet. Nikdy tedy nedávejte vinu pouze sobě nebo tomu druhému.

1 Fotografie
10 otázek, na které se ptejte na prvním rande 1
Další články