Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Na farmářských trzích si vypěstujete závislost!

Na farmářských trzích si vypěstujete závislost!
Autor: Veronika Čapková

20. březen 2015 20:33

Rozhodla jsem napsat článek, kde bych vás pozvala na nějakou skvělou blížící se kulturní akci. Jenže jsem zjistila, že mě samotnou žádný koncert, výstava, film, ani divadelní hra neláká. Ne že by se nic zajímavého nedělo. Akce jsou v každém větším městě na programu skoro denně, ale nevím, jak vás, ale mě teda být zavřená v nějaké místnosti vůbec neláká. Vždyť se podívejte ven! Začalo jaro a je nutné načerpat co nejvíc energie ze slunečních paprsků a třeba si i užít svou první opalovačku (já už ji mám za sebou). Škoda, že do festivalů je ještě daleko. Naštěstí už i teď se najde nějaká ta akcička, která se pořádá výhradně venku. Jsou to jarní farmářské trhy a já vás tímto na ně srdečně zvu.

Ty nejznámější a nejnavštěvovanější se nacházejí v Praze a to na náměstí Jiřího z Poděbrad, na Náplavce a na Kulaťáku. Většina z nich funguje celý rok, některé jenom od jara do léta včetně. Společného mají ale mnoho. Především to je úžasná atmosféra, přátelští lidé a produkty prvotřídní kvality. Pro farmářské panice bych ale ještě ráda dodala, že tu není nic ke srovnání s nakupováním v jednom z obchodních domů nějakého obrovského nákupního řetězce. Takže úžasnou atmosférou jsem nemyslela rvačku s důchodci o zlevněné máslo a pocit vítězství, když se vám podaří alespoň jedno, dvě vybojovat. A přátelskými lidmi nemám na mysli prodavačku u kasy, která se nejspíš vyspala zrovna do růžova a je ochotná vás i zcela výjimečně pozdravit na půl pusy. O kvalitě potravin se nejspíš ani zmiňovat nechci. Byla by to totiž velká hanba pro farmáře, kdyby se u jeho stánku našla zelenina s plísní, z které rostou už i chlupy, tak jak je to zvykem v supermarketech. Jednou z hlavních předností nákupu zde totiž je, že víte, od koho kupujete a co kupujete. Většinou totiž můžete potraviny i přímo u stánků ochutnat. Já osobně to ale moc nedoporučuji. Když okusíte, je velmi pravděpodobné, že s tím výrobkem i odejdete a vrátíte se znova a znova. Nakonec dopadnete jako já a před návštěvou trhu nejdřív vyberete bankomat a skočíte si ještě rozměnit. Potraviny tam se totiž rovnají závislosti. Už nikdy potom nebudete chtít jíst zeleninu, maso, sýry, koláče a jiné produkty ze supermarketu.

Možná se někomu mohou zdát farmářské trhy jen jako výdobytek moderní doby, který brzo zanikne, či zábava pro lidi, kteří nevědí, kde jinde utratit peníze. Dvojitá mýlka. Staly se sice postupem času už součástí moderního světa, ale existovaly tu už snad odjakživa. Kamenné obchody je sice převálcovaly větší nabídkou a o hodně menší cenou výrobků, jenže dle mého názoru i díky celosvětovému zájmu o vysokou gastronomii začali lidé zjišťovat, že základní, neumělá chuť přidávaných potravin do pokrmů je hodně důležitá. Konečně i Češi na to přišli a objevují pomaličku kouzlo nákupů na farmářských trzích. Možná se vám zdá, že je to jen pro bohaté lidi. Ano, ceny jsou tu vyšší, nebudu vám nic nalhávat. Ale není snad lepší koupit si sice jen deset deka šunky místo patnácti, která obsahuje ale správný obsah masa, který má?

Podle mého názoru ale to nejlepší na návštěvě farmářských trhů je to, že svým nákupem podporujete regionální potraviny a české farmáře, kteří dlouho nedostali uznání, které si zaslouží. Mnoho z nich kvůli nedostatku poptávky už totiž neexistuje a to je velká škoda. I jejich potraviny a výrobky jsou obrovskou součástí národního dědictví. Takže já tímto vyjadřuji svoje díky organizátorům za trhy, které udržují lidskou kreativitu, tradice a dovednosti vznikající po celé generace.

1 Fotografie
Na farmářských trzích si vypěstujete závislost! 1
Další články