Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Catwoman: Máme se řídit radami magazínů a přátel ohledně vztahů?

Catwoman: Máme se řídit radami magazínů a přátel ohledně vztahů?
Foto: chloethurlow.com
Autor: Veronika Čapková a Catwoman

25. říjen 2015 19:36

Po světě asi běhá málo lidí, kteří o sobě mohou s naprostou jistotou říci, že rozumí vztahům. Že rozumí druhému pohlaví a že vždy ví, jak se zachovat, když prostě něco nefunguje. Já bohužel jen neosobně vlastně znám jen jednoho a to Willa Smitha ve filmu Hitch: Lék pro moderního muže. Každého z nás někdy potká krize, při které si nevíme rady. Kdy se bláznivě do někoho zamilujeme a nechápeme, proč ten druhý naši lásku nesdílí, nebo proč ji kdysi sdílel a najednou jeho city ochably. Pak se ptáme, proč? Nedokážeme to pochopit a utíkáme pro radu za přáteli, na internetové diskuze, či k článkům v časopisech. Občas nás uklidní, alespoň na chvíli. Tvrdí nám, že všechno bude dobré, chce to čas. Často ale dostaneme radu špatnou a ta má účinek opačný. Kvůli ní pokazíme, co se ještě pokazit dá. Je to asi dáno dnešní dobou, že máme potřebu se s někým neustále podílet na svých problémech.

Neumíme si vytvořit názor sami, neumíme už ani sami jednat. Jako bychom potřebovali ke všemu svolení ještě toho druhého. Docela by mě zajímalo, jestli podobné problémy měli i ženy a muži, kteří museli celý den pracovat na polích a večer byli tak unavení, že jediná jejich myšlenka patřila posteli. Možná to měli jednodušší, nemyslíte? No nic naplat, k jednadvacátému století patří asi i to neustálé babrání se ve vztazích. Ale je dobré poslouchat druhé a řídit se jejich vlastní zkušeností, nebo raději používat vlastní rozum? Jaký na to má názor naše Catwoman?

Catwoman jste chyběli. Je na čase, aby se vytasila s dalšími rozumy. Dnešní téma je, zda se máte řídit radami různých magazínů a přátel ohledně vztahu.

Začnu u magazínů. Už v prvním svém článku s názvem “ Proč si muži vybírají blbky”, jsem uvedla, že se nebudu se čtenáři pomyslně mazlit, protože si v magazínu seznamky Laskomat.cz nepotřebuji přihřívat polívčičku, dělat si jméno atd. Píšu vše tak, jak je a mám ozkoušeno, že to je tak správně a funguje. Mám jen jeden hlavní cíl a tím je nějaký hlubší přínos a prospěch čtenářovi. V mnoha magazínech je však normální, že se prodávají PR články různým koučům, psychologům, mentorům, poradcům apod. Takové články jsou psány s jediným a hlavním úmyslem - udělat reklamu a zaujmout. Jsou psány s cílem vás nalákat, vyvolat pochyby, či udělat zkrátka to potřebné, abyste si v daném článku vyhledali fikaně umístěné jméno se skrytým url odkazem toho skvělého rádce, který tak všechno hezky ví a určitě za vás hromadu věcí vyřeší prostřednictvím svých rad. Takové články jsou často dost zobecněné, kdy jedna věc si protiřečí s druhou a logické souvislosti, jakoby snad ani neexistovaly. Určitě v tom občas lze najit inspiraci, ale i tu berte se zdravým nadhledem. Takový článek vyvolává spíše další otázky, nebo přináší nejednoznačné odpovědi, protože je tvořen jen za účelem vás k něčemu zlákat.

Ještě snad horší je, když článek s radami o lásce píše láskou zklamaná redaktorka, která nemá o seznamování či fungovaní vztahu ani páru. Jen obšlehne to, co někdo někde napsal a přepíše si to. Pro pobavení je takový článek super, ale řídit se radami v něm bych brala s velkou rezervou. Naštěstí ale existuji i redaktorky šikulky, které se třeba zaměřují hlavně na oblast vztahů a ty pak dokážou vykouzlit překvapivě podnětné závěry, které určitě mohou byt při nejmenším dobrou inspirací k zamyšlení.

A jak to je tedy s našimi přáteli? No především se raďte s někým, kdo je nespokojený ve vztahu, neumí navázat spokojeny a trvalý vztah. Taky je skvělý se radit o vztazích s typem člověka, jehož obavy, dogmatické, zobecněné, stereotypní představy, zkušenosti a iracionální uvažování ho svazují natolik, že bude ze sebe sypat jednu nesmyslnou myšlenku za druhou, kterou bude hračka zpochybnit racionálními argumenty, byť jen ve své vlastní hlavě.

Dám vám za příklad známé dogma, které tvrdí, že všichni chlapi jsou nevěrní parchanti. Ne, vážně nejsou, a jestli ano, dejte mi důkaz. Existuje snad nějaký neměnný zákon, který to určuje? Předpokládám, že v hlavě toho, který to říká :-). Takových nesmyslů, co občas v dobré víře pronesou vaši přátelé, může byt mnoho. Nenechají si je často pochopitelně vymluvit. Tak jim je neberte, ale vy se prosím snažte a učte řídit zdravým rozumem bez přítěží obav, dogmatických představ a iracionálního uvažováni. Hezky pěkně logicky (ano do vztahu logika patří). Když to dělat nebudete, přidáte se k ostatním, kteří sice moc chtějí být happy, ale nějak "záhadně" jim to nejde, protože se bojí a zároveň se rozhoduji pro typy vztahů, které nejsou perspektivní s vidinou naděje, že jednou to třeba přijde. Docela paradoxní ne? Jenže děje se to pořád. Dotyční zkrátka „vypojili“ svůj mozek tam, kde je ho potřeba a srdce strkají tam, kde právě rozum jim může velmi pomáhat.

Láska je o milování emocionálním i fyzickém, ale už od začátku je nezbytné, aby ji provázel rozum. Tudíž je velmi důležité, abyste sami sobě dokázali zodpovědět každou otázku kolem perspektivy protějšku a vztahu. V případě, kdy stojíte o vážný vztah.

Když si takové otázky pokládat nebudete, nebudete se řídit a rozhodovat dle daných odpovědí (byť by to znamenalo něco nepříjemného - konec randění). S velkou pravděpodobností budete ve výsledku jednat proti svým zájmům a uvážete se do něčeho, co právě pro vás nebude vůbec prospěšné. Pasujete se do role čekatele, který bude čekat na něco, co s větší pravděpodobností ani nepřijde. To jde hravě poznat...... Jak to ten můj Franta/Jana má pod kontrolou, aby se stalo nebo přišlo to, co já chci, jak to může ovlivnit a co pro to reálně vlastně dělá? Pak si stačí spočítat, kolik je " jedna plus jedna" a nekompromisně jednat, bez toho aniž byste hledali výmluvy, proč tak nejednat a chtěli si to nějak ulehčit, abyste se vyhnuli nepříjemnému "strhnutí náplasti". Čím vetší v tom budete hledat složitost a ulehčující výmluvy, které zakrývají vaše hlubší obavy, tím se do toho víc zamotáte a nakonec neuděláte nic z toho, co by bylo správné v takové situaci udělat (správné pro vás).

Takže milé dámy a pánové, čelte tomu. Potenciálním protějškům to neulehčujte, jestli nejsou sami dost aktivní. Pokládejte jim otázky už v počátku randění s cílem si zjistit perspektivu. Uvažujte hlavou sami za sebe a nebojte se neinvestovat svůj čas tam, kde to není perspektivní a učte se takové nevhodné investovaní zarazit. :-)

Teplými rtíky vás libá Catwoman, brzo zase čau mňau...

Chcete se na něco Catwoman zeptat? Napište jí e-mail catwoman@laskomat.cz

1 Fotografie
Catwoman: Máme se řídit radami magazínů a přátel ohledně vztahů? 1
Další články