Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Anglický York vás ohromí!

Anglický York vás ohromí!
Autor: Zuzana K.

5. březen 2015 16:02

Sníte o New Yorku a ne a ne na ten americký sen ušetřit? Velice milou cestovatelskou alternativou vám bude York v Anglii, do kterého se zamilujete na první pohled, a který máte přece jenom blíže. York je krásný za jakéhokoliv ročního období a jste-li milovníci anglického stylu, architektury a malých roztomilých obchůdků, bookujte hned letenku! Můj výlet do Yorku jsem uskutečnila v lednu roku 2013. Letěla jsem z Prahy do Leedsu a potom vlakem přímo do Yorku, kde na mě už na stanici čekala kamarádka, žijící dlouhodobě v Anglii.

Co Vás ohromí?

Samotní Britové často tvrdí, že York je extrémně krásné městečko. Díky školám v blízkém okolí se považuje za studentské sídlo. V ulicích tak potkáte spoustu mladých vkusných študáků. Procházka Yorkem je jak z pohádky! V centru města stojí Yorská katedrála, která je obřích rozměrů a vy vedle ní na fotkách budete vypadat jako stéblo trávy. Kdo miluje gotiku, přijde si zde na své! Historické jádro navíc obkreslují středověké hradby, na které máte přístup, a ze kterých zažijete ten nejkrásnější výhled! Taktéž gotickou pevností je takzvaná Cliffordova věž, jež trochu připomíná svým tvarem muffin. Co mně samotné však učarovalo nejvíc, byly úzké uličky, na které narazíte v centru města. Říká se jim v překladu masné krámy, nebo anglicky The Shembles. Jde o pozůstatky středověkých trhů, které nahradily nové modernější prodejny, avšak koncept zůstal zachován a domy jsou staletí staré! Nenechte si zde ujít obchůdek s čokoládou – Monk Bar Chocolatiers – takové dobrůtky totiž jen tak nikde jinde nanajdete!

Nákupy a ještě mnohem víc!

Zbožňujete-li Marks and Spencer, pak tuto lásku posunete do dalšího levelu po nakupování ve zdejším obrovském obchodě právě této značky. Čerstvé potraviny, bezkonkurenční slevy, sezónní věci, oblečení. No, raději si pro svůj výlet udělejte denní rozpočet! Jestli jste módní nadšenec, uvítáte yorský TopShop, Forever21 nebo další malé nenápadné obchody s módou, kde pořídíte hotové poklady – jako například Ark. Ve Velké Británii najdete také spoustu takzvaných „Charity shops“, ve kterých se dá nakoupit zboží z druhé ruky za úžasné ceny, a navíc tím podpoříte jistou neziskovou organizaci. Zboží, které nabízejí, se liší, a vy můžete sehnat skvělé levné kabáty, obuv, ale také knihy, hudební alba, doplňky, hračky nebo domácí potřeby. Ti, kdo mají rádi mléčné koktejly, by se měli rozhodně zastavit v Milkshack. Váš nápoj si poskládate sami z vybraných ingrediencí a nechybí ani možnost dostat například koktejl z typických britských Cadbury sladkostí či dalších laskomin. Různorodost mini obchůdků vás naprosto nadchne stejně jako sexy akcent britských prodavačů a prodavaček.

Chcete v Yorku žít?

Cítíte, že potřebujete změnit prostředí? York je možná tou správnou destinací. A třeba se nakonec zdržíte i na pár let! Čeští občané to mají jednoduché. Stačí si u místních úřadů vyřídit takzvané „National Insurance number“ a můžete začít v Británii pracovat! Začátky bývají složité, ale moje kamarádka Kristýna je zářným příkladem toho, že všechno jde, když se chce! Nenechte se však nachytat na nevýhodné nabídky nájmů. Vše si předem prostudujte a také dopředu vyřiďte, ať na vás po příjezdu nečeká žádné nepříjemné překvapení, zvláště chystáte-li se stěhovat na vlastní pěst.

Ať je deštivo, jak je už pro Velkou Británii typické, nebo slunečno, York bude jedinečným zážitkem pro každého. Deštník je však nutností, kterou do kufru vložte jako první! Znamená-li pro vás dovolená nejen nakupování, ale také příjemné procházky a objevování, anglický York pro vás může být ve finále mnohem zajímavější a osobitější než ten americký. Žijete památkami a milujete záhadné historky kolem nich? Zaplaťte si v Yorku takzvaného „ghost tellera“, který vás (v angličtině, samozřejmě) provede po setmění městem a povypráví vám něco o strašidelné historii města. Aktivit se nabízí mnohem víc. Asi jako vždy – vyplatí se zagooglit a zjistit si o této malebné anglické destinaci všechno potřebné. Rozhodnete-li se York navštívit, přejeme krásný pobyt a dejte nám vědět, co jste zažili!

20 Fotografií
Anglický York vás ohromí! 1
Obří památky vzbuzují respekt stejně jako zdejší Marks and Spencer
Ostatky obřích hradeb
Deštníky jsou nezbytností
Architektura v Yorku je skutečně krásná
Dveře v Británii hrají tisíci barvami
Charity shops a trhy v ulicích
Čaj o páté, jak typické pro Brity
I v lednu najdete stromečky, které se už chystají na jaro
Jen si vyberte - Milkshack prodejna nabízí ty nejlepší mléčné koktejly
Knaresborough - výlet vlakem z Yorku
Muffin neboli Cliffords Tower
Pandora frčí všude
Pravidelné týdenní trhy s rozmanitým zbožím
A když ne fish and chips, tak aspoň párky a chips
Ulice s typickými cihlovými domečky
Rozmanité obchůdky jsou kouzelné
V Británii jedině čaj s mlékem
V Yorku dost možná přiberete pár kilo
Výhled ze středověkých hradeb Yorku
Další články