Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Může za vaše akné posedlost mačkáním?

Může za vaše akné posedlost mačkáním?
Foto: thankyourbody.com
Autor: T.J.

12. únor 2015 14:13

Večer jdete do koupelny, odlíčíte si make-up a následně strávíte u zrcadla dalších 30 minut stlačováním pórů a černých teček. Nedotčena nezůstanou ani místa, kde na první poled nic není. Jste plní napětí a neklidu, dokud si nerozryjete celý obličej. A pak přijde pocit viny. Druhý den zakrýváte make-upem neplechu, kterou jste sami sobě způsobili a tento cyklus se neustále opakuje. Že vám to někoho připomíná? Nepříliš známé poruše, která je často zaměňována se „zlozvykem“ a má příšerné následky, se říká dermatilománie.

Vítejte v realitě

Vůbec jste netušili, že něco takového existuje? Dermatilománie neboli patologické mačkání kůže se projevuje nutkáním se škrábat nebo jinak poškozovat kůži. Jde o psychické onemocnění, o kterém se moc neví, ale je oficiální diagnózou pro vznik akné vaším přičiněním. Nějaký ten nedostatek najdete na každé normální pleti, dermatilomaniaci, pokud jej objeví, z něj však umí udělat skutečné veledílo. A mluvíme tady o mikro pórech! Pokud zbytečně mačkáte místo, kde ještě dnes nic není, vemte jed na to, že do zítra se vám tam udělá červený bolák a kolem něj deset dalších. Budete-li navíc tentýž den zas a znova pokračovat v mačkání, vytvoříte si brzy celá ložiska akné, která se budou drát na povrch. Trpíte-li také občas depresí právě kvuli tomu, co jste si na kůži způsobili a nejraději byste zůstali zavření doma, zbystřete!

Jak s tím jednou provždy skoncovat?

Dermatilománie bývá občas přirovnávána k závislosti na návykových látkách a úzce souvisí s obsedantně kompulzivní poruchou. Do stejné kategorie jen tak pro zajímavost patří i strhávání kůžičky kolem nehtů, které je velmi běžné a má taktéž psychologické příčiny. Chcete-li s vaší posedlostí něco udělat, musíte si ji nejprve přiznat. Je to jednoduchá matematika a vy jste přece rozumní lidé! Pokud krásná pleť závisí pouze na tom, vydržíte-li si nenípat obličej nebo ne, jste ochotni s tím přestat? Možná celou dobu podvědomě víte, že si ubližujete a teď vám to konečně dává smysl! Bohužel se vám nedaří odolat, když vidíte na obličeji trůnit bílý komedon? Začněte měnit maličkosti a dopracujte se k úspěchu postupně. Může to být i dlouhá cesta plná útrap a odříkání, jak tvrdí některé dermatilomaniačky ve svých videjích na YouTube. Odpíchněte se od jednoduchých změn. Zredukujte počet zrcadel a také čas, který před nimi trávíte. Ostříhejte si nehty na úplné minimum, abyste s nimi nedokázali nic pižlat. Udělejte si týdenní výzvu, během které si na obličej ani jednou nesáhnete, kromě nanášení make-upu. Vyfoťte se před a po a uvidíte ten zázrak! Vaše pleť bude určitě vypadat líp! Víte o někom, kdo trpí stejným problémem? Motivujte se navzájem!

Případ z praxe

„Začala jsem se večer odličovat bez zrcadla. Prostě přejedu obličej tamponem a dívám se u toho do zdi nebo do země. Vím, že by mě pohled na pleť nutil mačkat. Taky jsem začala doma nosit rukavice. Možná vás to pobaví, ale skutečně mi to pomáhá nerýpat se. Akné mám i ve vlasech a u sledování filmu jsem se pokaždé přistihla s rukou na hlavě. Pak jsem se taky divila, proč mi tolik vypadávají vlasy,“ říká Linda. Ta měla po vysazení antikoncepce dlouho pocit, že je akné způsobeno hormonální nerovnováhou. Málem prášky znovu nasadila, kdyby se nedozvěděla o této poruše. Linda se rozhodla s dermatilománií zatočit sama. Pokud trpíte stejným problémem, máte v podstatě dvě možnosti: Zajít rovnou za psychoterapeutem a léčit se pod jeho dohledem (což může a nemusí obsahovat i léčiva), nebo zkusit nejdříve boj sami. Většina lidí jde za odborníkem až když mají pocit, že selhali a sami to nezvládají. Neradno tento problém podceňovat. V extrémních případech dochází ke zranění, nemluvě o zjizvené pleti.

Takže: Nedotýkat se pleti, ať se děje, co se děje! I když máte silné nutkání a pocit, že „to přece musí pryč,“ - nedělejte to, problém zvětšíte a infikujete i hlubší okolí. Faktem je, že pleť si za normálních podmínek s pupínkem umí poradit sama. Jen ho tam nechte a za pár dní už tam nebude. A ani žádný červený flek kolem, který byste bývali způsobili! Možná je dermatilománie ten pravý důvod, proč nikdy nemáte tak hezkou pleť jako vaše kamarádky. K akné nemusíte mít vůbec dispozice, disponujete nejspíše jenom nenechavými prsty! Tento problém se týká, ale i mužů. I ni se rádi nípou. Takže pánové, pozor!

3 Fotografie
Může za vaše akné posedlost mačkáním? 1
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
Další články