Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Mad men: Šílení muži se vám dostanou pod kůži!

Mad men: Šílení muži se vám dostanou pod kůži!
Foto: amctv.com
Autor: Mirka Macháček

14. leden 2015 10:37

Někdy se může stát chyba někoho druhého vaší výhodou. Znáte to, ne? Tak třeba americký seriál Mad Men (Šílení muži). Má za sebou již sedm sezón, v roce 2015 se bude vysílat několik posledních dílů. Seriál získal spoustu cen a ocenění, ale v českých televizích po něm není ani památky. Že by si nákupčí v televizích mysleli, že je pro české televizní diváctvo příliš náročný, příliš inteligentní, příliš skvělý? Ale nevadí. Alespoň si nemusíme nechat nutit český dabing a ještě procvičíme angličtinu. Však vy už víte, kde a jak se na seriál můžete podívat.

Seriál se odehrává v 60. letech minulého století v malé reklamní agentuře, která sídlí v New Yorku, a uvádí nás do světa, který stojí na začátku významných technických, politických a historických změn. Kritici seriál chválí za přesné vylíčení atmosféry tohoto období prostřednictvím kostýmů, líčení, všudypřítomného cigaretového kouře i technických vynálezů, které se začínají prosazovat.

Hlavním hrdinou seriálu je Don Draper. Je přesně ten typ chlápka, do kterého se zamilujete už během pilotního dílu. Perfektně padnoucí oblek, pohledná tvář, zkoumavý pohled zpoza přivřených očí a sebevědomí rostoucí až do nebe. Ovšem už během první série zjistíte, že zamilovat se by bylo chybou.

Don (výborně ztvárněný charismatickým hercem Jonem Hammem) pracuje jako kreativní ředitel reklamní agentury. Má svou vlastní kancelář, sekretářku, pověst talentovaného pracovníka i nenapravitelného svůdce. Ve své životní roli alfa samce se vyžívá. Rád ohromuje svou inteligencí i schopností prezentovat své mimořádné kreativní nápady, s klienty jedná neurvale zaštítěn svou pozicí reklamního guru, ženy svádí libovolně bez ohledu na to, že doma na něj čeká krásná žena a tři děti.

Don Draper si libuje v životním stylu vedoucích pracovníků těch let. První sklenku whisky si nalévá ihned po příchodu do práce a cigaretu neodkládá téměř nikdy. Lže. Podvádí. Bez skrupulí krade kreativní nápady svých podřízených. A tak se my, divačky, potácíme v průběhu seriálu mezi pocity obdivu k tomu sexy dominantnímu muži a pocity znechucení nad jeho nemorálností a bezohledností. Jaké štěstí, že ani počítač ani televize zatím nedokážou zprostředkovat čichový zážitek. Která z nás by se chtěla nechat svádět alkoholem prosyceným dechem a odérem cigaretového kouře vystupující ze všech pórů a každého kousku oblečení. To by nás u obrazovky neudržela ani sličná tvář Jona Hamma.

V průběhu sedmi sezón zažije Don Draper mnoho úspěchů, ale i pádů. Rozvede se, jeho tři děti ho přestanou respektovat jako otce. V alkoholu se topí tak vydatně, až mu konečně dojde, že s tím musí něco dělat. Vyhodí ho z agentury. Založí si vlastní agenturu. Znovu se ožení a snaží se být dobrým, věrným manželem. Je snad jeho vina, že to znovu nevyšlo? Když ty ženy se na něj tak lepí! Jeho druhá, mladinká žena ovšem nemíní být ženou v domácnosti, rozjíždí vlastní kariéru a Dona opouští. V příštím roce nás čeká několik posledních dílů seriálu. Ovšem očekávat, že se Don Draper polepší, určitě není reálné.

Pro mnohé může být ale hlavní hrdinkou seriálu Peggy (ztvárněná sympatickou herečkou Elizabeth Moss). Mladá dívka, která nastoupí do reklamní agentury na pozici sekretářky Dona Drapera. Brzy se ale ukáže, že za svou stydlivou vizáží skrývá nejen textařský talent, ale i mimořádnou cílevědomost. Spolu s ní můžeme prožívat každodenní boj o prosazení ženského pohledu v reklamě a o prosazení žen v mužském světě vůbec.

Peggy se opravdu daří. Respektují ji nejen klienti, ale také kolegové z branže včetně konkurence. Peggy ovšem za svůj úspěch platí a platí opravdu hodně. Na začátku své kariéry otěhotní. Aby nepřišla o svou práci, kterou tak miluje, rozhodne se dát dítě k adopci. Stále pak bojuje se svou ženskou identitou. Jak má být ženou, když pracuje mezi tolika muži, používá mužské metody práce, nemá manžela, nemá dítě. V práci je spokojená, zároveň ale trpí nejistotou a výčitkami svědomí. Peggy, držíme ti palce!

V průběhu sedmi sezón vysílání tohoto seriálu jsme mohli sledovat životní příběhy i mnoha dalších kolegů Dona a Peggy z reklamní agentury. Opominout ovšem nesmíme Joan, kterou hraje Christina Hendricks. Joan na rozdíl od Peggy zvládla prosadit svou ženskou identitu v mužském světě naprosto dokonale, možná až příliš dokonale.

Joan pracuje v reklamní agentuře jako vedoucí kanceláře, má na starosti veškeré aspekty hladkého chodu pracoviště. Kromě nesporné inteligence se vyznačuje bohatými kadeřemi zrzavých vlasů a také přehnaným zdůrazňováním svých kyprých křivek. Nosí upjaté šaty, kancelářemi proplouvá chůzí laně a kdyby muži náhodou nevěděli, kam se jí mají dívat, nosí na velmi vyvinuté hrudi velikosti šest propisku zavěšenou na šňůrce.

Svých předností umí využít dokonale. Ovšem když se chce v pozdějších dílech seriálu prosadit jako vedoucí pracovnice reklamní agentury jednající s klienty, zjišťuje, jak těžko se vystupuje ze škatulky sexuální bohyně. Ovšem Christina Hendricks ve své roli Joan pozitivně ovlivnila současnou módu a pohled na výrazné křivky dospělých žen. Tuto herečku znáte – u nás je k vidění její televizní reklama na krmivo pro kočky, ve které vystupuje jako lidská dvojnice kočky domácí.

Témat k zamyšlení je v seriálu Mad Men více než dost. Takže, pokud máte chuť na design 60. let, na sledování konkurenčního boje v reklamní branži, na inteligentní dialogy a strhující herecké výkony, uvařte si kávu či čaj a přežijte zimní plískanice v pohodlném křesle s notebookem a šílenými muži na kolenou.

A proč se seriál vlastně jmenuje „Mad Men“? Tak si prý říkali vedoucí pracovníci v reklamních agenturách s odkazem na svůj životní a pracovní styl.

Seriál Mad Men doporučuje váš Laskomat.cz

1 Fotografie
Mad men: Šílení muži se vám dostanou pod kůži! 1
Další články