Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Equalizer: Aneb, jak Denzel Washington tancoval "kozáčka" s ruskou mafií

Equalizer: Aneb, jak Denzel Washington tancoval "kozáčka" s ruskou mafií
Autor: Veronika Čapková

6. leden 2015 20:53

Všichni dostanete druhou šanci. Pokud ji nevyužijete, pekelně na to doplatíte. O to se postará sám velký pán Denzel Washington. Tak takhle by se asi dal ve zkratce shrnout film Equalizer. A asi by bylo moc hezké, kdyby ho zloduši poslechli. Skončilo by to happyendem a všichni bychom šli z kina s pocitem, že ten svět je krásný a každý se může napravit. Ano, bylo by to hezké, ale tak to bohužel nebývá a zcela výjimečně musím říct, že naštěstí. Byla by totiž škoda přijít o tak úžasný akční scény tohohle roztomilého starouše.

McCall je vlastně takový obyčejný člověk, pracující v obyčejném obchoďáku - hobbymarketu. Má rád zdravé jídlo, kvalitní literaturu a truchlí po zemřelé manželce ve svém obyčejném předměstském bytě. Nikdo zvláštní, nikdo výjimečný. Ale to jen do té doby, než se stane špatná věc někomu, koho zná. Potom je na čase svléknout se z pracovní kombinézy a jít hájit bezpráví. Denzel Washington je totiž ve skutečnosti superhrdina bez superschopností, muž činu a mstitel bezpráví. Sice ke své mimopracovní činnosti přijde tak trošku jako slepý k houslím, ale o to se jí zhostí s větší dávkou zodpovědnosti. Dobrým lidem, kteří se nemohou sami bránit, by se totiž nemělo ubližovat, že? A co na tom že při své cestě za spravedlností musí zničit hlavní křídlo ruské mafie i s „Big Bossem“? Zdá se to jako pohádka, jako nesmysl, ale i pohádky se mohou stávat ve správném světě. A tady to překvapivě funguje na jedničku. Pokud jste někdy měli chuť bojovat se zlořády a všude jste slyšeli, že je to zbytečné, protože jsou určití lidé, kteří jsou nedotknutelní, kteří si mohou dělat, cokoliv se jim zlíbí a nikdo jim v tom nezabrání, na které je zákon krátký. Protože co zmůže jeden člověk? Pokud si myslíte, že lze svět změnit, potom je tenhle film přesně pro vás. Protože světy, v kterých žijeme, si tvoříme sami.

Pokud by si zasloužila z filmu takzvaně vypíchnout jedna jediná scéna, pak by to určitě byla ta skoro závěrečná, akční, kdy Denzel Washington – kombinace Nebojsy a Sedm jednou ranou - za pomoci různých nástrojů z obchodního domu stylu OBI vymýtí ruské zloduchy, kteří nejdou pro kulku daleko. Pokud by měl film Sám doma pokračování a Kevin by vyrostl, představuji si, že by si s nimi poradil podobně. K tomu všemu navíc hraje do ouška hudba od Zacka Hemseyho a já doslova vrním blahem a přitom tleskám. Bravo, protože tohle se opravdu povedlo.

Možná se vám popis filmu bude zdát trošku naivní, ale pravdou zůstává, že Equalizer se režisérovi (Antoina Fuquy) velmi povedl. I když pro jeho příznivce asi bude navždy číslo jedna oscarový snímek Training Day, a není se čemu divit, stejně je na čase dát šanci i jeho novým počinům a nesetrvávat pořád v minulosti. Zkuste si vychutnat tu pomale budovanou atmosféru ve stylu thrillerů sedmdesátých let, kterou skvěle podtrhuje tak trošku temná hudba, prostředí děsivé šedi města plného gangsterů a prostitutek a především úžasné akční scény, kde více než fyzička Chucka Norisse vítězí chytrost ve stylu Macgyvera. Možná vám bude film připadat i až moc jednoduchý a neoriginální, ale kdy naposledy jste viděli tak velkou (i když trošku neoriginální a jednoduchou) thrillerovou pecku?

 A hlavní motto filmu? Tady je: „Ryba zůstane vždy rybou a lovec vždy lovcem.“ Pochopíte, až uvidíte…

The Equalizer Official Trailer

 
1 Fotografie
Equalizer: Aneb, jak Denzel Washington tancoval "kozáčka" s ruskou mafií  1
Další články