Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Máte rádi S/M?! Na děsivém setkání čertů v Rakousku si ho pěkně užijete!

Máte rádi S/M?! Na děsivém setkání čertů v Rakousku si ho pěkně užijete!
Foto: antifluor
Autor: Veronika Čapková

2. prosinec 2014 23:53

Řinčení řetězů, zvonění zvonků a řev dětí – když jsem tyhle zvuky začala vnímat vzorně usazená ve školní lavici 5. prosince, pokoušely se o mě každoročně infarktové stavy.

Naoko jsem se sice tvářila statečně, abych se neztrapnila před spolužáky, ale rameny jsem začala doopravdy házet, až když se tento strašidelný průvod odebral z naší třídy. Škoda, že jsem nevěděla už v devíti letech, že jsou to jen převlečení lidé.

Možná by pak moje trauma, které se začalo projevovat potom, když mě jeden z nich (beztak to byl můj táta) strčil do pytle a já už se viděla, jak v pekle přikládám do ohně, nebylo tak veliké. Naštěstí z tohohle strachu člověk vyroste… Ano, to jsem si myslela také, dokud jsem minulý rok nezavítala na známé slavnosti Krampuslauf do Salzburgu…

Zmíněné slavnosti mají již více než pětisetletou tradici, která se zrodila v Rakousku. Základem pro ně jsou Krampusové, bájné bytosti podobné našim čertům, kteří jsou vypuštěni mezi dav, aby ztrestali hříšníky. Typické jsou pro ně zejména jejich masky, vedle nichž naši čerti se svým úborem vypadají strašidelně asi jako pekelník Lucius v pohádce Hrátky s čertem vedle skřeta z Mordoru. Také jsou Rakušané na své masky řádně pyšní. Většina z nich je ručně vyrobená ze dřeva. Jejich součástí však vždy musí být i houně, kůže, obrovské rohy, drápy a čerstvě spletené pruty určené k mlácení hříšníků. Není divu, že převleky mohou vážit i přes dvacet kilo. Jinak se fantazii meze nekladou a další hrůzostrašně prvky jsou více než vítané.

Nazývat však Krampuslauf průvodem by nebylo správné. Průvod si já osobně totiž představuji jako zábavnou podívanou. V Rakousku se ale slavností nekocháte jen očima, peklo většinou pocítí i vaše kůže. Představitelé Krampusů hrají svou roli opravdu důsledně a rány, které rozdávají, nejsou hrané. Uniknout jim lze jen těžko, zvlášť pokud jste stejně zvědaví jako já a musíte stát hned v první řadě. Každopádně je to ale dobrý tip na uvolnění se pro vás, kteří jste před svátky plní vzteku. Staňte se Krampusem a vybijte si svou agresivitu zde. Můžete šlehat hlava nehlava, a pokud budete až moc zběsilí, umírní vás ochranka. Asi se vám to zdá trošku přehnané. Tahle démonická stvoření to však mají v popisu práce. A věřte nebo ne, tak jako psi i oni vycítí váš strach. O tom jsem se bohužel přesvědčila osobně. Rozhodně tedy není moc dobrý nápad navázat oční kontakt a potom se snažit rozbourat neprostupnou lidskou stěnu za vámi. Já to odnesla fialovou modřinou umístěnou na stehně (práva jsem se bohužel nedovolala, i když jsem nadávkami opravdu nešetřila). Pokud chcete navštívit tento festival, musíte mít opravdu pro strach uděláno a při nejlepším oplývat i nějakými těmi sadomasochistickými sklony.

Nalákala jsem vás? Doufám, že ne. Ale pokud přeci jen ano, tak si Krampuslauf můžete vychutnat od 30. listopadu do 5. prosince v rakouských městech Salcburku, Retzu a v Schladmingu. Ročně tato slavnost naláká přes tisíce návštěvníků. Pokud tedy čelíte rádi strachu, tak si tuhle událost, z které nebude pár nocí spát, nenechte ujít. Ale nejdříve si položte otázku, jestli jste byli letos hodní. Pokud ne, mohli byste to totiž šeredně odnést.

5 Fotografií
Máte rádi S/M?! Na děsivém setkání čertů v Rakousku si ho pěkně užijete! 1
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
{$nadpis} {$i}
Další články