Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Tady jde doslova o život - Hunger Games: Síla vzdoru

Tady jde doslova o život - Hunger Games: Síla vzdoru
Foto: rozbud.co.il
Autor: Veronika Čapková

26. listopad 2014 23:42

Režiséři, kteří se chtějí pokusit o film podle knižní předlohy, se vždy pouští na velmi tenký led. A tím spíše, když se knižní předloha jmenuje Harry Potter nebo Pán prstenů. Díla, která už takhle mají fanoušky po celém světě a ti nejdou zrovna daleko pro kritiku, pokud není vizuální obraz podle jejich gusta. Ale zkuste vyhovět fantazii statisícům knižních molů. Nemožné, říkáte? Možná… Ale přiblížit se tomu jde a tvůrcům tohoto zázraku se pak dostane nekonečná sláva, obdiv a hlavně tučná konta. Málokomu se to podaří a jedním z nich je i Gary Ross, který uvedl na plátna kin úspěšný film jménem Hunger Games.

Nyní se nacházíme krátce po premiéře třetího pokračování s názvem Hunger Games: Síla vzdoru, kterého se ujal (stejně jako toho předcházejícího) režisér Francis Lawrence. A to velmi úspěšně, tenhle filmový hit totiž láme v kinech doslova rekordy.

Na první film z této třídílné série jsem šla původně s očekáváním podívané pro větší děti. Jak jsem na to přišla? To je jednoduché, nečetla jsem totiž knižní předlohu, v traileru byly samé děti a už název (Hladové hry)mi evokoval nějakou jemnější scénu. A moje představa byl omyl. Děti tam sice vystupují, ale především jako chladnokrevní bojovníci v šílené reality show. Připadaly vám Vladkovi zkraty ve Vyvolených děsivé? Nebude to tak po shlédnutí  Hunger Games (i když teď, když nad tím ta přemýšlím, tak Vladkovi excesy budou děsivé asi po shlédnutí jakékoliv show). Ti, kteří budou očekávat partu teenagerů zavřených kdesi v domě a oddávajících se alkoholovým dýchánkům, či smiřovačkám pod dekou, budou nejspíš zklamaní. Tady jde totiž doslova o život. V rámci Hladových her je vybráno několik dětí od 12 do 18 let ze dvanácti krajů. Gratulovat k účasti jim však lze jen těžko. Vyhrát totiž může jen jeden a to tím, že přežije. A publikum jásá, média se perou o rozhovory a sponzoři si vybírají své hrdiny, které zahrnou dary nutné pro přežití. Jak je vidět, ani „famfrpál“ se svou krutostí těmhle hrám nevyrovná (a že nějaké rány „potloukem“ musely být hodně bolestivé). Divák si však tenhle podtext filmu nějak moc neuvědomuje. Rozhodně nečekejte žádné krvavé údolí a vámi vybrečené potoky slz nad každým z umírajících hráčů. Nestačíte s nimi totiž nijak emocionálně splynout.

Jediným hrdinou, který je nám tu více představován, je Katniss (Jennifer Lawrence). Dívka, která je emancipovaná, akční, obětavá, nesobecká a hlavně na míle vzdálená tak trošku unylé Belle (fanoušci upírské ságy prominou). Jenže se bohužel kvůli častějšímu hledáčku kamery zaměřeného na její osobu vzdáváme překvapení z toho, kdo bude vítězem. Avšak vše je odpuštěno. Velmi zdařilý herecký výkon této vycházející hvězdy to dovoluje.

Je zřejmé, že Hunger Games převzaly štafetu po Twilight sáze a Harry Potterovi. Poslední díl je rozdělen na dvě části a ta první zatím sklízí jen samé ovace. Dokonce se stala nejúspěšnější premiérou podzimu. Je vidět, že tvůrci padli divákovi na tu správnou notu a stvořili tak něco, co tu ještě nebylo – film pro teenagery, který není jen černobílý, kde není zlo rozpoznáno a pevně zaškatulkováno. Já, jako fanda všech sci-fi snímků, rozhodně tleskám, budete i vy?

2 Fotografie
Tady jde doslova o život - Hunger Games: Síla vzdoru 1
Hunger Games
Další články