Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Smekněte před seriálovou bombou Temný případ

Smekněte před seriálovou bombou Temný případ
Foto: marymacgregor-reid.com
Autor: Veronika Čapková

19. listopad 2014 01:21

Produkce HBO nemá v seriálové výrobě konkurenci. To jsme se mohli přesvědčit již při sledování Californication, Hry o trůny, Terapie, či Penny Dreadful. Tyhle počiny svou kvalitou předčí všechny jiné. Jejich úspěch zaručuje kombinace skvělých herců, talentovaných scénáristů, úžasných, zkušených režisérů a v neposlední řadě i velkých peněz. Televizní stanice HBO si to hold může dovolit. V nedávné době však přišlo na seriálový trh něco vskutku mimořádného. Dílo, na jehož adresu nešetří superlativy jak fanoušci, tak ani kritici.

Víte, co se stane, když se dají dohromady vynikající herci Matthew McConaughey s Woody Harrelsonem a v nápadech jim sekunduje Američan s italskými předky? Odpovědí je seriál Temný případ (True detektiv).

Přiznávám se, jsem seriálový maniak. Ale velmi náročný maniak. Neberu všechno a většinou skončím se sledováním u prvního dílu. Můj příběh s Temným případem byl následující: 1. díl – moc dobré, 2 - 4 díl – neměla bych se jít už navečeřet? Nebudu večeřet, aspoň zhubnu, 5. díl – jsem „závislák“. Rozhodně nejsem jediná, kdo tomuhle seriálu podlehl. Pro důkaz stačí zamířit na některou z internetových diskusí na tohle téma. Musím však uznat, že zpočátku jsem se poněkud bála hereckého obsazení. Matthew McConaughey pro mě nebyl zrovna největším tahákem. Jak by taky mohl. V mé paměti uvízl jako představitel romantických „klaďáků“ ve filmech tipu Lemra líná, Bejvalek se nezbavíš, či Jak ztratit kluka v deseti dnech. Byl idolem mladých dívek a zaujímal přední příčky v anketách o nejhezčího muže planety. V posledních letech nás však neustále přesvědčuje, že má v hereckých výkonech na víc (nic proti romantickým filmům). Věřím, že role Rusta Cohleho v seriálu Temný případ bude pro něj přelomová. A také věřím, že zcela určitě byla psána přímo jemu na tělo. Jinak si totiž neumím vysvětlit tu bravurnost, s jakou postavu melancholického, filozoficky smýšlejícího a i tak trošku šíleného detektiva zvládl zahrát. Všechna chvála, která se v poslední době přímo v průtrži snáší na jeho hlavu, je oprávněná. A daleko za ním nepokulhává ani jeho seriálový partner Marty (Woody Harrelson). Ten je z hereckého dua ten výbušnější, extrovertnější, zdánlivý rodinný typ, který však není až tak pozitivním hrdinou, jak se může zdát… Tihle chlápci jsou zkrátka tak rozdílní, jak je to jen vůbec možné. A funguje to.

Co ale dělá tenhle seriál tak výjimečným, je ta nepopsatelná atmosféra, která provází diváka u sledování všech dílů, a tím doslova dotváří příběh. Těží hlavně ze špíny, deprese a bezútěšnosti amerického Jihu. Zoufalost, tajemno, mystika a především zlo je jakoby všudypřítomné. Není mu úniku. A aby deprese z realističnosti světa byla úplná, doplňuje ji Rust (Matthew McConaughey) svými filozofickými řečmi o beznaději na lepší zítřky a nesmyslnosti jakékoliv existence. A co vás čeká dále? Napětí, falešná vodítka, lidští netvoři a absence tolik očekávaného happyendu. Protože zrůdy „nikdy nechytíme všechny“ (malý spoiler ukradený ze závěrečné řeči Woodyho Harrelsona).

Ano, tenhle seriál se nezdá jen být bombou, on bomba je. Předcházející zvěsti nelhaly (zcela výjimečně). Při spojení všech géniů na hereckých, scénáristických (Nic Pizzolatto)a režisérských (Cary Fukunaga)polích to však asi ani nemohlo dopadnout jinak. Zcela určitě se tento seriál stal nejlepším počinem posledních let. Těžko říct, jestli si i jeho druhá řada udrží tak vysokou laťku. Podle dostupných informací má být jedním z hlavních hrdinů Colin Farrel. To nezní jako špatná volba, že?

2 Fotografie
Smekněte před seriálovou bombou Temný případ  1
{$nadpis} {$i}
Další články