Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Proč létají čarodějnice na košťatech: Aneb, co má halucinogenní odvar společného s koštětem?

Proč létají čarodějnice na košťatech: Aneb, co má halucinogenní odvar společného s koštětem?
Foto: Scott Pike
Autor: Lorettine

4. listopad 2014 15:40

Známe to jak z pohádek, povídaček a legend, tak z Harryho Pottera – k čarodějkám patří špičatý klobouk, naježená kočka a koště. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kde se vlastně vzal názor, že čarodějky létají na košťatech? Jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu, a protože jsme ještě stále v halloweenské náladě, podíváme se společně této záhadě na zoubek!

Asi vás moc nepřekvapí, když vám prozradím, že příběh má zárodek ve středověku. Středověk nebyl zrovna veselým obdobím – lidstvo sužoval hladomor a nemoci. No a ti, co se zoufale pokoušeli vyléčit, byli zpravidla obviněni z čarodějnictví a upáleni na hranici. Léčili se totiž bylinkami, většinou se zajímavými vedlejšími efekty!

Pochopitelně se o podobné experimenty zajímaly více ženy. Brzy také zjistily, že některé bylinky nejen, že léčí, ale i povzbuzují! Frčely odvary z mandragory, ďáblova osidla a jiných chuťovek. Prý po nich nastával pocit lehkosti, pocit, že můžete kamkoli a cokoli, klidně i létat (a Red Bull zkrachuje…)! Protože byly ale podobné „mňamky“ vysoce toxické, nemohly je ženy požívat, a tak byly nuceny vymyslet alternativu.

Zjistilo se (nechtějme vědět jak), že se halucinogenní odvary dobře vstřebávají přes vagínu. Ale…jak je tam šikovně vpravit? Inu, něčím podlouhlým přece…

A už jsme si ty puzzle nejspíš poskládali. :-) Ve středověku moc možností nebylo, ale koště vlastnila každá domácnost. A odvary z mandragor a ďáblových osidel dávají křídla, takže nejspíš nebylo výjimkou, že měly dámy dojem, že létají na košťatech – ona to vlastně svým způsobem byla pravda.

Dodatečně tedy: krásný Halloween! :-)

1 Fotografie
Proč létají čarodějnice na košťatech: Aneb, co má halucinogenní odvar společného s koštětem? 1
Další články