Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Oslavte Halloween po Česku: S pořádnými horory!

Oslavte Halloween po Česku: S pořádnými horory!
Foto: Flood G.
Autor: Veronika Čapková

31. říjen 2014 12:27

"Čtení jen pro otrlé povahy" :-) Jste sami doma, už je večer a vy se těšíte tak jako nikdy na horkou sprchu. Užíváte si ten teplý proud vody, který vám stéká po těle a v tom najednou… se rozhrne sprchový závěs, za ním se objeví jakási postava a než si stačíte cokoliv uvědomit, tak do vás začne bodat nožem hlava nehlava. Nemůžete utéct, ani se bránit, jenom křičet…

Děsivá představa, že? Ale nestrachujte se, nepopisuji příběh z mého života, ale jednu z nejznámějších filmových scén vůbec z dnes již kultovního snímku režisérafréda Hitchcocka Psycho (1960). A tímto vás zvu k přečtení halloweensky naladěného článku, kde se podíváme na vroubek hororům.

Halloween (předvečer všech svatých) se slaví především v anglosaských zemích. Není to původně ale americký svátek, jak si většina lidí myslí a tímhle tvrzením pak podkládají svou ignoraci k jeho existenci. Halloween se do Ameriky dostal s irskými přistěhovalci a tam až zdomácněl. Nyní asi jen málo Američanů ví něco více o jeho skutečném původu, ale to nevadí. Tahle magická noc stejně už dávno patří oživlým duchům, kteří podle pověsti hledají volné tělo k „nastěhování“, vydlabaným svítícím dýním, čarodějnicím, monstrům a především všem možným převlekům. Také jak jinak byste chtěli se zlými duchy splynout? Halloween sice u nás nemá tak dlouho tradici, avšak v posledních letech se těší stále větší oblibě, což je dobře. Vždyť nikdo neříká, že se musíte převléknout do kostýmu a chodit s pořekadlem „Trick or treat“ od domu k domu. Mezi námi si myslím, že byste spíše skončili v psychiatrické léčebně, než s košíčkem plným sladkostí. Ale co říkáte tomu, udělat si doma strašidelný večer ve společnosti dobrého hororu? Kdy může být lepší atmosféra k jeho sledování, než v den, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých?

Vybrat si horor, u kterého se budete opravdu bát, není vůbec snadná záležitost. Záleží jen na vašem strachu a fobiích. Co totiž bude děsit hrdiny ve filmu, musí vyděsit i vás. Definice tohoto žánru na wikipedii říká, že základem je nadpřirozený padouch, který neoplývá žádnou z lidských vlastností, jako jsou city, strach a slitování se. A mnoho hororů ji potvrzuje (Texaský masakr motorovou pilou, Záhada Blair Witch, Vetřelec…). Výjimky, potvrzující pravidlo, jsou potom však o to děsivější tím, že vraždící monstrum je obyčejný člověk. Tím se totiž filmy stávají reálnější a najednou si uvědomíte, že to zlo není tak neskutečné, jak se na první pohled může zdát. S tím také přišel Kevin Williamson ve svém filmu Vřískot. Nyní nám tento horor přijde asi spíše úsměvný, ale představte si, jaké je to překvapení pro diváka, když si režisér „dovolí“ nechat umřít Drew Barrymore v prvních pěti minutách filmu a vraždícími šílenci se ukáží být dva celkem sympatičtí puberťáci? Potom si uvědomíte, že opravdu všechno je možné. S vyšinutými maniaky se můžete potkat ale i v jiných filmech, a který z nich nám může dělat lepší společnost při tomto večeru než Michael Meyers a jeho „halloweenské běsnění“? Po zhlédnutí tohoto filmu jistě uznáte, že některé lidi by si měli v blázinci nechat na poněkud delší dobu. Pokud však toužíte po něčem opravdu opravdovém a to doslova a do písmene, doporučím vám film s názvem V zajetí démonů, který je natočený podle skutečných událostí. Jen se to v něm hemží různými paranormálními jevy, jako jsou samovolně padající obrazy, bouchající dveře a opravdu hrůzostrašní duchové. A poučení z tohoto hororu? Koupit starý dům s minulostí nemusí být vždy tím správným rozhodnutím.

Tak co myslíte? Užít si 31. říjen po americku nevypadá jako úplně špatný nápad, že? I pro odpůrce cizích svátku to může být dobrá záminka pro malou párty.

Na závěr jako bonus ještě přidávám pár základních pravidel pro přežití hororu:

  • Přežijí jen panny, a proto se nedoporučuje žádný sex.
  • Nikdy neberte žádné drogy a nepijte alkohol – faktor hříchu.
  • Nikdy, ale opravdu za žádných okolností neříkejte: Hned jsem zpátky. Protože nebudete…

(Scream, 1996)

1 Fotografie
Oslavte Halloween po Česku: S pořádnými horory! 1
Další články