Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Tenhle film stojí za to vidět! Zmizelá

Tenhle film stojí za to vidět! Zmizelá
Foto: wheelercentre.com
Autor: Veronika Čapková

28. říjen 2014 10:31

Nikdy jsem neměla důvěru k dílům označujícím se jako bestseller nebo hit. Ty totiž vždy zaváněly přehnanou líbivostí, dokonalostí a hlavně diváckou (čtenářskou) nenáročností. I proto jsem ke knize a později i k filmu Zmizelá přistupovala s určitým despektem. A jak to tak dopadá, mýlila jsem se.

Psychothriller s názvem Gone girl vyšel autorce  Gillian Flynnové v Americe v roce 2012 a rázem se stal na dlouhou dobu kultem a fenoménem. Trvalo ještě však pár let, aby se ji rozhodl režisér David Fincher (Klub rváčů, Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy) převést do filmové podoby, která je přístupnější pro „normálního“ člověka. A povedlo se, film se stal žhavým kandidátem na Oskara. Nutno však říct, že bez skvělé předlohy od Flynnové by se mu to jen těžko podařilo.

Je mi proti mysli zvlášť hodnotit v tomto případě knihu a film, protože dle mého názoru je Fincherův počin jen audiovizuálním znázorněním knihy a to je z mé strany asi ta největší lichotka. Celé dílo Zmizelá je založeno na hře s divákem a to na hře vskutku promyšlené do posledního detailu. Přitom pravidla jsou jednoduchá: Jen se nechat unášet příběhem, na nikoho si nedělat předčasně konečný názor, nikomu nevěřit… Jakmile si totiž jednu z postav začnete sympatizovat, tvůrci vám hned v další scéně ukážou, že vše není tak, jak se zdá (záměrně píšu tvůrci, protože i Flynnová se podílela na vzniku filmu). Připravte se, že příběh bude vždy o krok před vámi. Rozhodně se nemusíte bát, tak jako u většiny filmů, že už v jeho půlce budete vědět, jak skončí. A navíc se můžete těšit na vše dokreslující pochmurnou atmosféru. Celý film hold nese výrazný otisk „Fincherových pazourů“.

Za tenhle rok bylo velmi málo filmů, za které se vyplatilo zaplatit těch pár kaček v kině, ale za to ty světlé výjimky svou kvalitou zdárně letošní kinematografii pomohly. Film Gone girl rozhodně patří k nim a dovoluji si tvrdit, že se postupem času zařadí mezi filmovou klasiku.

Trailer

1 Fotografie
Tenhle film stojí za to vidět! Zmizelá 1
Další články