Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Pojďte se bát! Přehled nejlepších a nejstrašidelnějších seriálových hororů

Pojďte se bát! Přehled nejlepších a nejstrašidelnějších seriálových hororů
Foto: Kirsty Wellburn
Autor: Veronika Čapková

24. říjen 2014 11:59

„Jednou o půlnoci, maje horečku a rozjímaje

nad divnými svazky vědy prastaré a záslužné -

když jsem klímal v polospaní, ozvalo se znenadání

velmi jemné zaťukání na dveře - a pak už ne.

"Je to návštěva, či zdání, bylo to tak nezvučné -

jednou jen a pak už ne."

Edgar Allan Poe Havran

Neděste se, tento článek nebude o rozebírání básní. Však ani já nejsem jejich velkým fanouškem. Ale „Havran“ pro mě vždy vyzařoval určitým kouzlem strachu, mystična a ponuré, temné atmosféry. A tak jsem se stala obdivovatelem hororů, tak jako mnozí jiní autoři a režiséři, kteří později na E. A. Poa navazovali. Knihy vyměnily filmy a filmy seriály. Užijte si se mnou teď to nejlepší a nejstrašidelnější, co současný seriálový průmysl může nabídnout. Pohodlně se usaďte, protože se jdeme bát.

Definice hororů na internetu říkají, že hlavním tvůrcem celé „podívané“ je sám divák. Horor totiž pracuje s našimi fobiemi a soucítěním s postavami, s kterými se velmi rádi ztotožňujeme. Strach ale bohužel nebyl zrovna to, co jsem při sledování filmů typu „Texaský masakr motorovou pilou“ nebo „Saw: Hra o přežití“ cítila. Snad by ale přišel, kdybych se bála velkého množství krve nebo uřezaných částí končetin (i jiných částí těla). Připadá vám to nechutné? Ale to je bohužel jediný pocit, který tyto filmy u diváka vyvolávají. Bohužel potom pozbývají základního znaku, kterým se mají projevovat – strachu z toho, co vás čeká. Zkráceně řečeno, horory nikdy nebyly zrovna brány pro režiséry jako cestou k Oskarovi, tak proč se snažit? V nedávných letech ale přišel zlom a celá Amerika se doslova zbláznila do seriálů. Pro tvůrce i hororový žánr se tak otevřely nové cesty pro vyjádření.

Seriál vždy platil za nízkorozpočtový projekt. Šetřilo se, kde se dalo, používali se stejné kulisy, hráli v nich méně kvalitní herci a natáčení se zhostili většinou i méně kvalitní režiséři. Platili za malou „oddychovku“ na středeční večer, při které nemusíte přemýšlet. To už ale dávno není pravda. Seriály teď režírují takoví borci, jako je Ryan Murphy (The American horror story), hrají v nich herci, jako jsou Eva Green či Josh Hartnett (Penny dreadful) a svou kvalitou předčí dnes již většinu filmů. Asi nepochopitelné tvrzení pro ty, kteří si pod pojmem seriál představí nekonečnou telenovelu o tom, jak chudá, ale krásná dívka ke štěstí přišla. Ale je tomu opravdu tak. Nastává seriálová revoluce.

Asi nejvíce za poslední dobu překvapil všechny fanoušky hororů Ryan Murphy se svým počinem „The American horror story“. Název je v tomto případě víc než přízračný. Světlo světa zatím spatřily čtyři série, které jsou tím pravým pro milovníky starých dobrých hororů. Dává divákům to, co chtějí – dům plný duchů, psychiatrickou léčebnu s ne zrovna přijatelnými praktikami, čarodějnický spolek, či cirkus monster a vraždicího klauna. Mohu vám zaručit, že už při prvních tónech úvodní melodie vám doslova budou vstávat chlupy na rukou.

S „ověřenými příšerami“ pracují i další tři seriály – „Penny dreadful“, „Sleepy hollow“ a „Supernatural“. Stačí jen zjistit, čemu dáváte přednost. Jestli jsou to známá literární monstra jako Dracula a Frankenstein (Penny dreadful, Josh Hartnett), apokalyptičtí jezdci (Sleepy hollow, Tom Mison), či staří dobří démoni a duchové (Supernatural, Jensen Ackles). Pro dámy jsem připojila ještě jedno jméno za každým názvem, které vám výběr usnadní :-).

A aby byl výběr nadpřirozených záporáků v seriálech opravdu přesný, přišel Marcos Siega se zfilmováním série s názvem The vampire diaries. Jak jistě uznáte, nebyl to pro něj zrovna krok do neznáma. Po veleúspěchu Twilight ságy byl kladný výsledek další upírské romance téměř zaručen. I když nerada bych úplně srovnávala, podle mého názoru se Upírské deníky více přibližují mystickému ztvárnění upíra (tedy jako netvora sajícího krev). Pro fanynky si pan režisér opět připravil plejádu pěkných hochů, kde si vybere k obdivování každá toho svého.

Tak co, který se vám líbí nejvíce? Pokud ještě nevíte, udělejte to jako já a sledujte všechny. Ale varuji vás, závislost vzniká opravdu rychle. 

1 Fotografie
Pojďte se bát! Přehled nejlepších a nejstrašidelnějších seriálových hororů 1
Další články