Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Když nechci dítě, nejsem normální?

Když nechci dítě, nejsem normální?
Foto: Xoyos.com
Autor: T.F

20. říjen 2014 13:12

Seznamování a láska nemusí vždy nutně skončit očekáváním potomka. Když ho, milé dámy a pánové, nemáte a nechcete, není to vůbec žádná pohroma! Statistiky navíc tvrdí, že čím dál více lidí se dobrovolně stává bezdětnými a oslavují tak jiné hodnoty a životní priority.

Je snadné nechat se napálit společností, která udává model šťastné rodiny. Když se od něj lehce odchýlíte, jste vadní, divní, ztrácíte přátele a dostává se vám nepochopení od vašich příbuzných. Podle vašich maminek a babiček byste si měli ideálně najít hodného manžela či manželku z vedlejší vesnice, mít dvě děti a postavit dům. Ale jděte! Rodičem by se měl přece stát člověk hlavně proto, že chce, a ne na základě nátlaku. Dítě za vás nikdo nevychová, a proto o něm musíte být skálopevně přesvědčeni vy sami! Je stokrát lepší se rodičem nestát, než být špatným příkladem. Rozhodnete-li se jít proti proudu a nenaplnit očekávání druhých, máte to v životě zákonitě těžší. Jen proto, že rozhodnete o svém životě jinak, než je psáno a dáno, strávíte roky přesvědčováním okolí. Cítíte, že jste zklamali rodinu a vyčlenili se ze společenského modelu. Je to otravné, nepříjemné a navíc úplně zbytečné!

Smutnou pravdou je, že právě dítě mnohdy pokazí fungující vztah mezi partnery. Doba, ve které žijeme, je diametrálně jiná od toho, co znali naši předci. Dávno spolu partneři nezůstávají do konce života, lidé se rozvádí a přetahují o děti a majetek. Po narození dítěte se rozlučte s životem, jaký doposud znáte. Začíná život druhý, který se bude točit pouze kolem přebalování, financování školy a vlastně celoživotní podpory vašeho potomka. Ve světě vznikají různá hnutí pro podporu bezdětných lidí (NO KIDDING, DINK – double income, no kids, …) a samozřejmě existují také lidé, kteří až po narození svého dítěte zjistili, co to všechno obnáší. Ti potom radí ostatním, aby si to pořádně rozmysleli. Mít dítě totiž není pro každého a pojďme si to veřejně přiznat! Snaha médií podstrčit nám pod nos ideální model rodiny je pouhopouhá iluze a ačkoliv to všechno zní romanticky a perfektně, realita může být krutá. Děti jsou vlastně lidi. Planeta už nyní praská ve švech, a ti, kteří se o takové věci alespoň trochu zajímají, s tím chtějí malým přičiněním něco udělat. Důvodů, proč dítě nemít, vám bezdětný vymyslí stovky. Stejně jako spokojené maminky, které ospravedlňují své rozhodnutí. Možná vám však potají závidí, že máte fůru volného času a čelo bez vrásek.

Máte rádi spánek? Jste rádi nezávislí a na účtu máte tolik peněz, kolik jste vydělali? Rádi nahlas nadáváte? Neumíte si představit utírat někomu zadek? Nevoní vám zvratky a bobky? Vážíte si teplé sprchy a nechcete mít přitom otevřené dveře? NEMÁTE DOSTATEK TRPĚLIVOSTI? Chodíte rádi na rande se svým partnerem? A na schůzky se svými přáteli? Máte rádi pořádek a čistotu? Potřebujete ke štěstí svůj osobní prostor? Nesnášíte otlapkaný a ulepený mobil? Pijete rádi kafe, dokud nevystydlo? Sledujete rádi filmy od začátku do konce? Rádi cestujete? Máte rádi své domácí mazlíčky? Nesnášíte praní a žehlení? Máte své koníčky, vášně a zájmy? Vaše duševní a fyzické zdraví je pro vás důležité? Nechcete se vzdát nerušeného sexu? Nezapomeňte si tyto otázky položit předtím, než se rozhodnete.

Pokud není vaším cílem vychovat dítě, je to v naprostém pořádku! Zajeďte si na dovolenou, kdy se vám zachce, věnujte se práci, která je pro vás důležitá, buďte jen tak sami doma a užijte si sami sebe. Naplánujte si život, jaký se vám líbí, protože máte otevřené možnosti, žádné závazky a absolutní právo takto učinit. Není to sobeckost, ale vaše svobodné rozhodnutí. 

1 Fotografie
Když nechci dítě, nejsem normální? 1
Další články