Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Tajemství odhaleno! Proč se doopravdy líbáme?

Tajemství odhaleno! Proč se doopravdy líbáme?
Foto: Daniela Vladimirova
Autor: Lorettine

17. září 2014 22:33

Líbání je snad nejhezčí způsob, jakým můžeme mlčet, na tom asi není nic moc k diskusi. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kde má vůbec líbání svůj původ? Kdo se líbal poprvé a tento projev lásky „vynalezl“? Zjistila jsem to pro vás!

Hned na začátek tedy předesílám, že líbání jako takové nikdo nevynalezl. Vlastně ani nemá původ ve spojení mezi mužem a ženou (resp. samečkem a samičkou, budeme-li důslední), nýbrž mezi matkou a dítětem. V živočišné říši se „líbání“ během těch desítek milionů let zase tolik nezměnilo, u lidí rozhodně ano.

Určitě jsme všichni někdy viděli, jak ptačí maminka krmí své mladé – natrávené jídlo jim nabízí přímo ze svých útrob. Možná to teď bude znít trochu neromanticky, ale buďme odvážní a pohlédněme pravdě do tváře: neandertálské maminky svým miminkům také předžvýkávaly jídlo a pak jim ho „plivaly“ do úst. Nejenže tím ulehčovaly práci malinkému trávicímu traktu, ale také tímto krmením docházelo k upevňování vztahu mezi matkou a dítětem, podobně, jako tomu je u kojení. Konec konců, nejeden odborník i dnes doporučuje „krmení z úst do úst“ jako prospěšný způsob budování rodičovského pouta.

No, a když už si vezmeme do parády klasické líbání z vědeckého úhlu pohledu, tak vězme, že to děláme kvůli tomu, abychom okusili složení slin našeho potenciálního partnera. Dozvíme se tak totiž, zda je vyhovující se s daným člověkem množit, anebo raději ne.

Tak, hodinu biologie bychom měli za sebou, tajemství dne odhaleno, teď už jen najít si vhodného kandidáta k prozkoušení utržených poznatků. :-)

2 Fotografie
Tajemství odhaleno! Proč se doopravdy líbáme? 1
Ilustrační foto
Další články