Váš prohlížeč nemá povoleny cookies, tímto může být negativně ovlivněna funkčnost webových stránek Laskomat.cz.
Doporučujeme Vám si je povolit.
Návod pro Váš prohlížeč: Internet Explorer, Mozzila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari

facebookgoogle plustwitterpinterest
vršek
spodek
vršek
laskomat
Laskomat je i na Twitteru!
spodek
vršek
spodek
Seznamka

Budování hnízdečka lásky - Kdo přežije?

Budování hnízdečka lásky - Kdo přežije?
Foto: Photopin
Autor: Laskomat

14. červenec 2014 22:04

V Laskomatu jsme se rozhodli našim milým uživatelům zprostředkovat vlastní poznání toho, jak to chodí, když si zamilovaný páreček rozhodne koupit a kompletně zrekonstruovat byt a vystavět si tak své hnízdečko lásky. Ne, nestal se z nás magazín o kutilech, ale i rekonstrukce má vliv na vztah a způsob života jako takového. V tomto článku bychom vám rádi přinesli především poznání toho, čeho se máte vyvarovat a co vás asi tak čeká.

Začátkem bychom dodali, že pokud jste slabší povahy, nemáte v kapse "pět miliónů", nebo tatínka majitele stavební firmy, tak se do rekonstrukce ani nepouštějte.

Jako zásadní informaci uvádíme, že i když si stanovíte rozpočet pro rekonstrukci, zapomeňte na myšlenku toho, že byste se do něj vešli. Můžete mít sebesvatější úmysly a víte, kolik co stojí, i když budete hrubě zaokrouhlovat každou položku směrem nahoru, řemeslníci berou rozpočtovou položku jako smlouvání na arabském trhu. Přihazují nuly, kroutí se a používají výrazy, za které by se nemusel stydět ani rozpočtový výbor parlamentu! Začněte si zvykat na pravidlo, že navzdory tomu, že se s řemeslníkem dopředu domluvíte a on odpřísáhne na smrt své matky, že to víc nebude, v realitě přestane umět počítat a nebude si schopný svá měsíc stará slova vybavit, stejně jako čísla na původním rozpočtu. V téhle chvíli by byla jeho matka v klinické smrti planých slibů, ale soucit nehledejte (ale ani u zoufalých a škemrajících majitelů bytu ne)! Bohužel z vlastní zkušenosti musíme dodat, že i když řemeslník vaše hnízdečko lásky navštíví před rekonstrukcí 5 x, stejně zapomene „pár“ věcí do rozpočtu zahrnout a vy se pak budete sakramentsky divit, až za to bude chtít zaplatit. Nicméně vaše naděje spočívá v tom, že po rekonstrukci uhádáte slevu právě na tom, kde vznikl rozdíl dle původního rozpočtu.

To je ale první kolo martýria zvaného ,,rekonstrukce“. Když už máte rozpočet i partu neumětelů, která se vám nesmazatelně podepíše nejen do finančního rozpočtu, ale i do představy, že si každý má za svou práci ručit už z jisté stavovské cti (což je skoro nadávka), jdete neohroženě dál… Sázkou do loterie je vybrat si na rekonstrukci bytu známého, protože když nastanou problémy, bude se k vám chovat drze, osočovat vás, vymlouvat se na vše možné i nemožné, hrát na vaše city a obviňovat za vlastní chyby a také pro vás nemusí být snadné jej posílat do temných míst „Mordoru“. Ve vás se pere šlendriánsky odvedená práce (je – li vůbec hotovo) se slušností, se kterou se chcete chovat k lidem, které znáte. Přehodnotíte vaše pocity vůči těmto lidem s prvním konfliktem, zálohou, která se rozplynula ve slibech a práci, která je mizerně odvedená! Nápad nalézt někoho ve Zlatých stránkách je také často pokus – omyl. Nepomůže ani skutečnost, že jste na danou partu četli dobré reference, často napsané vlastní rukou řemeslníků!

Na rekonstrukci si neberte malou partu pracantů. Myslet si, že dva lidé udělají celý byt, byť by byl malý, je dobrý nápad pouze v tom případě, že chcete, aby dílo „zkázy“ bylo hotové za 4 – 12 měsíců (dle náročnosti prací a ochoty řemeslníků pracovat) a nebo rekonstruujete stan!

A už se rozjíždí peklo s heslem ,,Rekonstrukce“! Myslet si, že řemeslníci dodrží termín rekonstrukce je holá naivita. K očekávané době dokončení přidejte cca 2 měsíce a pohybujete se zhruba kolem skutečného termínu dokončení. Klidně použije veškerý svůj šarm, abyste donutili řemeslníky pracovat i o víkendech. Zapomeňte na to, že řemeslníci pracují od brzkého rána do večerních hodin. Počítejte s tím, že někdy nepřijdou do práce vůbec, nebo si svou pracovní dobu značně zkrátí, opět s výmluvou, kterou vy troubové musíte baštit a pokorně mlčet, protože oni mají v ruce všechny trumfy (vaše hnízdečko lásky).

Tak, máte peníze, máte řemeslníky a máte představu, jak má vypadat vaše klícka. Už týdny ležíte v katalozích a říkáte si, ano takhle budou vypadat naše dveře, zárubně a dlažba? Nové materiály, technologie a postupy? Pryč je doba umakartu, samolepících tapet a nalepovacích kostek linolea typ ,,mramor“. Svět je jinde a doufáte, že řemeslníci tenhle fofr zachytili. Jak se ujistit, že řemeslníci se všemi materiály dokážou pracovat? Často bolestné zjištění, že se nezajímají o nejnovější trendy, je vidět ve výsledku jejich práce. Zlaté pravidlo řemeslníka zní: ,,Když už něco udělají prokazatelně špatně, raději je k ničemu dalšímu nepouštějte, máte 90% šanci, že i další dílo budou předělávat 3x, a pořád špatně“! Nepoučitelné páry zlaté pravidlo ignorují a ve výsledku vydáte další prostředky na to, abyste po jejich ,,umění“ zahladily stopy.

Pamatujte na to, že řemeslníci většinou nejsou estéti. Je jim ukradený nějaký ten milimetr, to že vaše skleněné dveře stály 20 000,-Kč a tak by si zasloužily být na rovné stěně tak, aby nebyl vidět přesah dlažeb - jestliže je v každé místnosti různobarevná a řemeslník tu stěnu dělal úplně novou. Stejně jako světlá mozaika, z které by asi nemělo prosvítat tmavé lepidlo po každém vykoupání, když jste za metr dali 6000,- Kč a měla by vypadat jako ta, kterou jste viděli v showroomu. Spáry mezi dlažbami by měly lícovat a být v malém odstupu, obklady by měly být správně nařezané. Nad malými škrábanečky všude, kde se budou pohybovat, musíte automaticky přimhouřit oko a buďte vůbec rádi, že to nejsou rýhy hloubky Grand Canyonu! To vše je pro ně jen nepodstatný detail, protože oni v tom přeci žít nebudou a vy jste otravní šťouralové, kteří nedají pokoj a ,,furt něco mají!“ Ano máte - znehodnocení materiálu za 150 000,- Kč.

Proberte se z naivní představy, že s vámi budou řemeslníci vše konzultovat! Rádi budou některé věci rozhodovat za vás. Jednoduše proto, aby zametli stopy a ulehčili si svůj pracovní život. Proč by to konzultovali s kdákající slepicí, která by měla stát u sporáku a klohnit něco na mlsný zub mistra řemeslníka? Chápeme, že je těžké neřvat ,,díky vám žádný sporák už 3 měsíce nemám!“

Stejně tak, jak destruktivně působí život mezi krabicemi, bednami a  něčím, co jste si ani neobjednali, je i v krachu i váš osobní život. Připravte se na každodenní kontroly objektu, zapomeňte na čas, na svůj osobní i sexuální život a na to, že budete mít několik měsíců vůbec nějaký domov.

Je možné vyhrabat se z toho bez ztráty ideálů, navýšeného rozpočtu a nutných dodělávek po převzetí díla? Je možné z toho vybruslit bez nezaplacení práce, soudních sporů a nekončících reklamací? Věříme že ano a předem se omlouváme všem, kteří výše uvedenou práci zvládají profesionálně a s přehledem. Máte škemrat, aby za nemalé peníze odvedli svou práci? Buďte nekompromisní, tvrdí, neodpusťte jim nic, o čem víte, že vám opravdu zásadně vadí. Vše si podložte smlouvou a klidně ji nechte podepsat krví, jen když bude platit :-). Otázkou je, který ďábel ji podepíše a vás to nebude stát duši!

A co závěrem? Jen přežít a věřit, že na konci tunelu zvaného rekonstrukce bytu je světlo? Sakra, právě zapojené světlo zhaslo… Kde je ten elektrikář co huhlal, že tohle světlo mě přežije? 

1 Fotografie
Budování hnízdečka lásky - Kdo přežije? 1
Další články